Pracovat a u toho poznávat svět. Zní to hezky, ale realita pokulhává. Komu by se chtělo zapínat počítač, když kousek před ním šumí moře, za chvíli se otevírá trh s exotickým jídlem a kamarádi lákají k výletu? Zkrátka jak to udělat, abyste se i v ráji přiměli k povinnostem?

Čtěte také: Omrzela vás kancelář? Vybrali jsme nejlepší místa pro digitální nomády

Přesně na to jsme se zeptali Čechů, kteří mají s tímhle druhem práce zkušenosti. A pokud se na digitální nomádství zrovna nechystáte, vězte, že se vám jejich rady budou hodit i v případě, že pracujete z domova.

  • Zajistěte si stabilní podmínky

Nejdříve si odpovězte na pár základních otázek. Pracujete raději ráno, nebo večer? Jak půjde váš denní rytmus dohromady s časovým posunem v zemi zaměstnavatele? Vadí vám hluk a chcete pracovat v klidu, nebo si klidně otevřete notebook v rušné kavárně? Či snad toužíte po společnosti ostatních freelancerů a dáte přednost nějakému pracovnímu centru?

„Měli byste zjistit, co vám vyhovuje nejvíc. Třeba můj partner rád pracuje z kaváren, já preferuji klidnější místa a nevadí mi zůstat samotná na pokoji,“ přibližuje Eliška Jindrová, copywriterka, která společně s přítelem od minulého roku cestuje kolem světa.

Až budete mít jasnější představu, co vlastně pro práci potřebujete, udělejte průzkum okolí. Najděte si místo, kde se budete cítit příjemně, bude mít stabilní internetové připojení, nebude složité tam sehnat občerstvení nebo si někde odpočinout.

  • Nastavte si přísný režim

Bez disciplíny to nepůjde. Pracujte podle rozvrhu, jinak budete svoje povinnosti neustále odkládat. Když se rozhodnete, že každý den v devět ráno začnete, brzy si na režim navyknete a ostatní plány lehce přizpůsobíte.

„Nemám pravidelný pracovní režim, ale osvědčilo se mi dopředu si říct, že daný den třeba od dvou do pěti pracuji a v tu dobu se nevěnuji ničemu jinému. Navíc si předem rozvrhnu, co potřebuji udělat a v jakém pořadí, abych ten určený čas na práci využil skutečně na 100 procent. Přijde mi, že takhle je člověk mnohem efektivnější než v kanceláři,“ popisuje svoji zkušenost Petr Švec, který momentálně pracuje na dálku z Chile.

  •  Naučte se využívat hluchých míst

Čekáte v přístavu dvě hodiny na trajekt? Pracujte. Je před vámi několikahodinový přelet z jedné destinace do druhé? Otevřete notebook a pusťte se do toho.

Plánujte si práci dopředu, abyste při přejezdech a čekáních měli připravené lehčí úkoly, na které nepotřebujete moc soustředění a stabilní připojení. Časem tuhle strategii dopilujete k dokonalosti a zbude vám více času na zábavu.

  • Přidejte se k dalším

Téměř ve všech větších městech narazíte na coworkingová centra. Fungují i v tropických oblastech. Do jednoho takového dochází pravidelně i lektorka a překladatelka Barbora Říhová a práci v něm si si chválí.

Prostředí jí pomáhá motivovat se ve dnech, kdy by se doma jen těžko soustředila. „Každý občas zažije ty dny, kdy se mu příčí jen zapnout počítač. Práce v coworkingovém centru na Bali mi je hodně ulehčuje. Přirozeně se zde vytváří komunita lidí, se kterými – podobně jako s kolegy v práci – trávím velkou část dne, jdu s nimi na oběd nebo proberu pracovní problémy na gauči,“ popisuje Češka, která pracuje ve městě Canggu.

  • Jděte na to chytře

Nechte techniku, aby vám pomohla. Existuje spousta chytrých aplikací, které jsou šité na míru digitálním nomádům. V mobilu by vám neměly chybět:

  • Moving Nomads – pomáhá vám najít coworkingová centra, místa se stabilním připojením k internetu, levné letenky i ubytování. Navíc vás propojí s ostatními lidmi, kteří stejně jako vy pracují na dálku.
  • Tycoon – služba pomáhá všem freelancerům hlídat, kolik času pracovali, kolik si zvládli vydělat, kdy má přijít platba či kolik by z ní měli ušetřit na zaplacení daní.
  • Work Hard Anywhere – šikovná aplikace nechává nomády, aby sami ohodnotili místa vhodná pro práci. Podle toho, jak jsou příjemná, jak funguje připojení či jestli mají dost zásuvek.
  •  Odměňte se

Je jedno, jestli si za práci nadělíte hodinovou lekci surfování, či dortík z nedaleké kavárny. Práce vám ale rozhodně půjde od ruky lépe, když se svojí hlavou uděláte dohodu „něco za něco“. „Práci udělám mnohem rychleji a s větší chutí, protože vím, že pak mohu jít na procházku na pláž, na jógu, čeká mě odpoledne s knížkou nebo se prostě odměním výletem na motorce po okolí,“ popisuje svoji strategii Šárka Kortánová, která pracuje na dálku z Indonésie jako marketingová specialistka.