Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Filmové trio plné zábavy i poučení si pro vás připravila redaktorka Michaela Černá, tentokrát v severském duchu:

Ptáčníkův syn

(HBO GO, 2019, 108 minut)

Drsná krajina Faerských ostrovů konce 19. století a v ní se odehrávající vytrvalý boj prostého muže proti společnosti a jejím zákonům, podkreslený tklivou hudbou skladatelky Niny Hobert. Může existovat něco víc severského?

Režisér historického dramatu Richard Hobert se do povědomí diváků zapsal především svým předešlým filmem Jízdenka do Antibes.

Kritika ocenila ale i jeho nejnovější komorní drama sledující příběh Esmara, který žije s manželkou a dcerami na pronajatém statku. Podmínkou, aby jim domov zůstal, je mít mužského dědice. Jenže to se rodičům tří dcer nedaří.

Tísňové volání

(Aerovod.cz, 2018, 85 minut)

Už Telefonní budka ukázala, že ke skvělému thrilleru stačí i malý prostor. Přiměřená stopáž, několik herců, pár kulis. A hlavně skvělé dialogy. Toto norské minimalistické drama úspěšný recept zopakovalo. Točí se kolem bývalého policisty, který ve službě na tísňové lince přijme hovor od unesené ženy a musí ji jednak uklidnit, ale hlavně zachránit život. 

Film zarezonoval tak výrazně, že mu Netflix nyní chystá americký remake, v němž se objeví Jake Gyllenhaal, točí ho Antoine Fuqua a píše ho Nic Pizzolatto, který stojí za seriálovým klenotem Temný případ.

Vítejte na konci světa

(HBO GO, 2021, 8 x 45 minut)

Když se dá dohromady zkorumpovaný šerif, pasáček závislý na šnapsu, pašerák milující a chránící přírodu, pastor, který nesnáší pánaboha a truchlící pasák, tak vznikne… nový norský seriál Vítejte na konci světa, pojednávající o životě v odlehlém skandinávském městečku.

Drsná krajina, severská mentalita, tragikomické osudy, zvláštní humor a poutavé obrazy – tohle je severský kousek jako dělaný.