Když se před třemi lety objevil na HBO seriál Euforie, měl spíše plíživý nástup. Tou dobou svět obdivoval jiná díla: pořád se mluvilo o kontroverzním konci Hry o trůny, rozebíral se nečekaný hit Černobyl i adaptace knižní klasiky Hlava XXII.

Diváckou obec si však nakonec omotala i Euforie. Její tvůrce Sam Levinson dokázal v osmi epizodách stvořit dílo, kde se zasněný až halucinogenní vizuál dokonale snoubil s vyprávěním o nespoutaně žijících náctiletých a jejich drogových i milostných dobrodružstvích.

Do hlavní role navíc ulovil Zendayu, tehdy nastupující hvězdu z nového Spider-Mana, dnes celebritu první třídy a údajně i nejlépe vydělávající herečku loňského roku.

Euforie se stala Trainspottingem nové generace. Ukazovala kouzlo i prokletí drogových závislostí na partě středoškoláků, a to zcela bez zábran, v celé pomíjivé kráse. Pokud jste neprožili opravdu divoké mládí, bylo těžké se s touhle partou teenagerů ztotožnit – zároveň však od naturalisticky zpracované podívané nešlo odtrhnout oči.

Zároveň se stala i jakýmsi módním manifestem pro generaci Z. Odvážná kombinace různých typů oblečení od streetwear po moderní designové kousky učarovala především mladým divákům. Oděvy, které si postavy během seriálu oblékly, se staly cenným zbožím v internetových aukcích a obchodech a rychle se rozprodaly

Pozadu nezůstalo ani oddělení make-upu. Ten nebyl v Euforii jen standardním doplňkem, ale také prostředkem, jak vyjádřit u postav jejich osobnost či aktuální náladu. Oční stíny v Euforii září jako neony, na obočí svítí malé drahokamy a obličeje protagonistů jsou malá umělecká díla.

Jejich čas opět nastal. Na přelomu minulého a předminulého roku HBO GO odvysílala dva speciály a 10. ledna startuje nová řada. Vrací se samozřejmě Zendaya jako Rue, která znovu spadla do užívání drog, i její milá Jules v podání Hunter Schafer.

Situaci ale kromě drog a násilí zamotá milostný trojúhelník, v němž Rue a Jules doplní nová postava potetovaného hezouna Elliota. Skrze něj zažívá herecký debut Dominic Fike, šestadvacetiletý zpěvák, který spolupracoval s Halsey, Justinem Bieberem či Paulem McCartneym.

Pochvaluje si přitom, že ani v první roli příliš hrát nemusel. „Elliot je úplně stejný jako já. Říká a dělá stejné věci,“ citoval zpěváka Newsweek. 

Autor seriálu Sam Levinson má u Euforie výhodu: může se opřít o vlastní zkušenosti. V mládí dlouho létal v drogách, čistý je od svých devatenácti. „A z toho cítím naději,“ prohlásila Zendaya pro britský Vogue.

„I když procházíme fakt temným obdobím – a tahle řada mi s ohledem na Rue obzvlášť drásá srdce –, vždycky existuje záblesk naděje, protože vím, že Rue je mu podobná,“ řekla pětadvacetiletá hvězda, která perfektně ztvárnila melancholickou, rebelující, bojovnou i odevzdanou Rue – a za svůj výkon dostala cenu Emmy.

Zendayu ocenil také Levinson. „Tohle je fakt brutální série. A na Zendaye mám nejraději, jak je schopná sehrát všechny temné scény, a pak jakmile řeknu střih, tak se baví za kamerou a sází vtípky,“ popsal.

Zrovna vtípky ale ve druhé řadě Euforie nevyhlížejte. Zato vysoce stylovou, temnou, násilnou i sexy podívanou? Na to se můžete spolehnout.