skip to main content
Breaking News

Seznam a Twitter lobbují u Evropské komise. Chtějí regulaci podle pravidel země, kde mají sídlo

Společnost Seznam.cz a několik dalších technologických firem požadují, aby jim návrh nových unijních pravidel pro jejich odvětví zajistil, že budou podléhat regulaci v té zemi, kde mají sídlo. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která se odvolává na jejich společné vyjádření.

Technologické firmy se obávají, že evropské země, které je chtějí regulovat, se mohou v návrhu zákona o digitálních službách snažit o změnu principu země původu. Podle tohoto principu platí, že například Irsko reguluje velké americké firmy Twitter, Apple, Google a Facebook, protože tyto podniky mají v Irsku své evropské sídlo. Stejně tak Amazon podléhá dohledu v Lucembursku, protože tam sídlí jeho evropská součást.

„Jasný princip země původu podporuje rozmanitost online tržišť,“ píše se ve společném prohlášení, které vedle Seznamu.cz podepsaly i firmy Twitter, Vimeo, Automattic a Jodel. „Bez něj riskujeme, že opevníme ty největší hráče, omezíme spotřebitelům výběr a nenapravitelně roztříštíme jednotný trh digitálních služeb.“

Reklama

Vimeo je americká on-line videoplatforma, zatímco Automattic je americká mateřská společnost on-line publikačních nástrojů WordPress nebo sítě Tumblr. Jodel je německá platforma pro sociální média.

Návrh zákona o digitálních službách vyžaduje, aby americké technologické firmy dělaly víc pro dohled nad internetem a účinněji odstraňovaly nezákonný obsah. Návrh zákona by ale měl podle firem stanovit standardní definici nezákonného obsahu a jednotný rámec pro vymáhání pravidel platný ve všech zemích Evropské unie.

Evropská komise začne s členskými státy a unijními zákonodárci jednat příští rok. Až společně dojdou k výsledku, může být nový zákon o digitálních službách zaveden do praxe.