Trvalo to několik let a soudních sporů, ale Seznam konečně do svých služeb přidává tu, po které nejvíce toužil – jízdní řády. Naplánovat cestu veřejnou dopravou z jednoho místa Česka na jiné dosud nebylo u české internetové jedničky možné, poslední rok fungovalo pouze jakési provizorium pro Prahu, Plzeň a vybrané vlakové spoje. Mapy.cz tak nyní dostávají zásadní vylepšení, které by jim mělo pomoci v boji s konkurenční mapovou službou od Googlu.

Proč nemohl Seznam jízdní řády využívat dřív? Data totiž vlastní brněnská společnost CHAPS (má je podle dlouhodobé smlouvy exkluzivně od ministerstva dopravy a komerčně je využívá ve spolupráci se službou IDOS.cz) a Seznam je za čtyři roky trvajících tahanic nemohl získat. CHAPS argumentoval, že data dává veřejně k dispozici v excelovských tabulkách a že jejich strojově čitelnou podobu natolik sám obohacuje (páruje zastávky, na kterých lze přestoupit apod.), že jde už o jiný produkt.

Tato situace sice platí i nadále, ale Seznam přišel na způsob, jak z Excelu data vydolovat. „Přestože se jedná o poměrně náročnou úlohu, chytáme tímto krokem CHAPS za slovo v jejich vlastní argumentaci, že data použitelná pro další zpracování již zveřejňují právě ve formátu Excel. Zároveň se nic nemění v našem úsilí data zpřístupnit ve skutečně otevřeném a strukturovaném formátu, což ostatně předjímá loni schválená vyhláška ministerstva dopravy, která v otázce jízdních řádů vejde od 1. září v účinnost,“ okomentoval to Michal Feix, jeden z top manažerů Seznamu.

tram done

 

foto: Jan Groh, Wikimedia Commons

Na portálu Mapy.cz najdete ode dneška plánovač tras, který umí naplánovat cestu veřejnou dopravou, a to z jakéhokoliv místa České republiky do jiného. Kombinuje přitom pěší dopravu s veřejnou, a proto lze plánovat cestu z konkrétního do konkrétního místa a není nutné plánovat ji jen ze zastávky na zastávku.

Seznam posiluje i na poli mobilních aplikací – koupil oblíbenou aplikaci Pubtran, která obsahuje jízdní řády pro městskou hromadnou dopravu po celé republice a jejíž verze pro Android má více než 100 tisíc stažení. Pubtran původně využíval data od CHAPS, ten už je ale odmítl dál poskytovat zdarma, a proto její autor František Hejl hledal spojence. A našel ho v Seznamu.

Pubtran už je v obchodě Google Play vedený pod značkou Seznamu a brzy by měl změnit svoji podobu. „Změní se nejen design aplikace, ale i některé její funkce, protože začne fungovat na jiných datech a s tím se bude i mírně jinak chovat. Funkce aplikace se velmi přiblíží možnostem plánování cesty hromadnou dopravou na Mapy.cz. Lidé si tedy budou mít možnost i v aplikaci Pubtran vyhledat spojení napříč celou republikou, aniž by si museli předem vybírat v jaké lokalitě či sadě chtějí spojení hledat. Hledat samozřejmě mohou i ze své polohy, nejen z konkrétní zastávky,“ napsal Seznam v tiskové zprávě s tím, že novinkou jsou také notifikace pro vybrané spoje, díky kterým nezapomenete na odjezd vybraného spoje nebo na přestup.

Seznam, u kterého je teď Hejl zaměstnaný, hodlá na Pubtranu dál pracovat. Momentálně má ale dost starostí s tím aplikaci vůbec zprovoznit, protože CHAPS ji evidentně urychleně odstřihl od svých dat a nasazení těch „nových“ od Seznamu ještě neproběhlo čeká se na schválení v Google Play. (Aktualizace 14:30 – Aplikace už funguje, Google Play vše schválil.)