Dokonce ani pamětníci už si to nepamatují přesně. Bylo to někdy před rokem 2005, když se Seznam rozhodl zamezit přístupu ke svým službám z Číny, protože odtud na českou internetovou jedničku mířilo příliš velké množství kyberútoků.

„Na firewallu byly zablokovány určité autonomní systémy a sítě, ze kterých v historii šlo nadměrné množství pokusů o útoky na naši infrastrukturu,“ popisuje to Vlastimil Pečínka, technický ředitel Seznamu. Konkrétně šlo o zablokování celého rozsahu operátorů China Mobile a China Net, přes které teče velká část čínského internetového provozu.

To se teď ale změní. „Systémy jsme odblokovali, takže nyní by měly přístupy fungovat. Nicméně budeme sledovat, co se stane. Pokud by mělo hrozit jakékoli bezpečnostní riziko, necháme operátory znovu zablokovat,“ dodává Pečínka.

Seznam tak v Čině opět funguje, stejně jako další velké české internetové služby od Alzy přes iDnes.cz až po Centrum, jejichž dostupnost jsme tam zkoumali.

Nepřístupný zahraniční web či aplikace? To není na osekaném čínském internetu nic neobvyklého. Tamní úřady blokují řadu západních služeb, například Facebook, Google, YouTube, Dropbox nebo Twitter. Seznam do tohoto seznamu (pozor, vtip!) ovšem nepatřil, neboť bylo rozhodnutí o blokaci učiněno na straně provozovatele.

Otevření firewallových stavidel není v poslední době jediným kontaktem mezi Čínou a Seznamem. Smíchovská společnost začala – jako jedna z vícera českých firem – vyjednávat s technologickým gigantem Huawei. Jde o spolupráci na vývoji mobilních aplikací.

Huawei v září oznámil, že má pro vývojáře aplikací na celém světě připravených 1,5 miliardy dolarů, ve snaze nalákat je do svého obchodu App Gallery, který čínský výrobce provozuje v rámci Androidu jako vlastní alternativu ke Google Play.

Je to reakce na embargo ze strany USA, které znemožňuje čínským firmám získat od jejich amerických protějšků licenci na nová zařízení. Poslední model od Huaweie (Mate 30) se tak musí obejít bez služeb Googlu (Gmail, Google Maps, YouTube atd.), čímž se stává v Evropě prakticky neprodejným.

Sídlo Huaweie v čínském Šen-čenu

Huawei se proto snaží vývojáře po celé planetě v rámci své aktivity nazvané HMS Ecosystem Incentive Program aktivně motivovat k tomu, aby své aplikace upravili pro jeho App Gallery. Nabízím jim lepší podíl z výdělků než Google: 85 procent namísto dosavadních 70 procent. 

Seznam ústy své mluvčí potvrdil, že jej zástupci Huaweie kontaktovali a došlo ke schůzce. „Z hlediska distribuce našich služeb a produktů by to mohla být zajímavá nabídka, proto jsme si ji také vyslechli. Finální stanovisko ale zatím nemáme,“ prohlásila Aneta Kapuciánová.

Podle informací Forbesu je další českou firmou, kterou Huawei oslovil, Livesport. Rychlý výsledkový servis, jehož zakladatele Martina Hájka máme na titulní straně říjnového vydání, používá 85 milionů uživatelů měsíčně, což je nepochybně pro Huawei zajímavý cíl.

Vydání Forbesu Teď!

Podle zdroje obeznámeného s vyjednáváním Livesport podrobně zkoumá obchodní podmínky a náročnost implementace. Rozhodnutí by mělo padnout v následujících týdnech.

„Pro spolupráci na Huawei Mobile Services jsme oslovili klíčové developery a provozovatele aplikací, mezi nimiž jsou třeba O2, T-Mobile, Komerční banka nebo Livesport. Naším cílem je mít v Huawei App Gallery 300 nejvýznamnějších českých aplikací,“ říká Gabriela Löbel, PR manažerka Consumer Business Huawei.

P. S. Facebook, Google nebo Instagram sice v Číně oficiálně přístupné nejsou, přesto existuje několik cest, jak se na tyto služby dostat. 1) Přes roaming např. českého operátora. 2) Přes službu VPN, která vám umožní „přeskočit velkou čínskou zeď“ a k internetu virtuálně přistoupit odjinud. 3) Přes ubytování v dostatečně „zápaďáckém“ hotelu v Číně.

Například v šenčenském hotelu Shangri-La je sice na pokoji papírek s varováním, že uvedené služby jsou „prohibited in People’s Republic of China“, ale ve skutečnosti se na ně z hotelové wi-fi dostanete. Jen je na nich evidentně pomalejší připojení než třeba na Alibabu…