Stalo se vám už někdy, že jste se báli o svůj dům nebo byt? Nebyli jste si jistí, jestli jste dobře zamkli venkovní dveře anebo nezapomněli v ranním spěchu zavřít okno? Anebo se prostě jen bojíte zlodějů?

Pokud jste si na některou z předchozích otázek odpověděli ano, tak možná oceníte vynález Tomáše Turka a Lukáše Stibora – mini přenosný alarm s pohyblivou kamerou příznačně pojmenovaný Angee.

Příznačně proto, že tohle zařízení by totiž mělo být jakýsi „andělíček strážníček“ vašich domovů. Nebo v to aspoň mladí vývojáři doufají. Před časem se totiž přihlásili do crowdfundingového webu Kickstarter, který by jim měl zajistit peníze na výrobu přístroje, od kterého mají hodně velká očekávání.

angee 2

A zatím to vypadá víc než slibně. Během šesti dní se jim podařilo vybrat přes 3 miliony korun. To je přesně polovina peněz, které chtěli získat do jednoho měsíce. Pokud vše půjde podle plánu, tak by se měl alarm začít prodávat v USA na podzim příštího roku.

Princip, na kterém Angee funguje, je hodně jednoduchý. Celý systém se skládá ze základní stanice (designově podařený válec, který má v horní části kameru, jež je schopná otáčet se o 360 stupňů) a senzorů, které si nalepíte třeba na dveře nebo okna. Pak už potřebujete jen telefon (s iOS či Androidem), do kterého si stáhnete aplikaci, s níž bude vaše Angee komunikovat a můžete se pustit do hlídání svého domova.

Kromě klasického hlídacího zařízení můžete Angee využít třeba jako chůvičku na to, abyste v noci zkontrolovali vaše dítě nebo přes den domácí mazlíčky, jestli vám neničí byt. Nebo si ho můžete sbalit na cesty a využít na dálku k monitoringu hotelového pokoje, jestli se v něm náhodou “neuklízí” víc, než je třeba. Základna Angee je poměrně malá – 15 cm vysoká a 8 cm dlouhá, takže by si jí ani nemusel nikdo všimnout…

angee 4

„Asi před dvěma lety, v době, kdy jsme vytvářeli mobilní aplikace, jsme zaregistrovali, že si Google za 3,2 miliardy dolarů koupil chytré termostaty společnosti NEST. To nás fascinovalo, a tak jsme si řekli, že to zkusíme taky, že vymyslíme něco hmatatelného, kde propojíme naše zkušenosti z IT, marketingu a designu. No a tak vznikl Angee,” popisuje začátky Lukáš Stibor, spoluzakladatel společnosti Day One, která za projektem stojí.

Ani Angeemu se během osmáctiměsíčního vývoje nevyhnuly problémy spojené s financováním a časovou náročností. Původní tým se rozhodl přibrat do projektu partnera. To se ale po chvíli ukázalo jako špatný tah, a tak se Tomáš Turek s Lukášem Stiborem rozhodli, že to ukončí a začnou znovu a jinak. Založili Day One a pustili se do toho.

“Chtěli jsme vymyslet chytrý hardware, protože všechno jde kupředu směrem k digitalizaci a pohodlnému ovládání na dálku,” popisuje CEO Day One Tomáš Turek. Hlavními konkurenty jejich anděla jsou systémy jako Nest Cam, Canary nebo Piper, čeští vývojáři ale věří, že jejich produkt se dokáže prosadit.

A to natolik, že se rozhodli ze všeho nejdřív ho začít prodávat v Americe, kde k vloupáním do domácností dochází údajně v průměru několikrát za minutu. Sestavovat se Angee bude v Číně, know-how je ale podle Stibora a Turka ryze české. Na americký a posléze i kanadský trh oba sázejí kvůli vysokému rozšíření chytrých telefonů a oblibě nových technologií. A také kupní síle. Angee by se měla prodávat za 399 dolarů.