Rumunská firma UiPath je zřejmě nejnadějnějším startupem z celého bývalého východního bloku. V nejnovějším investičním kole se její hodnota vyšplhala na tři miliardy dolarů (65 miliard korun). To je pro představu osmkrát více, než kolik zaplatila skupina PPF za plzeňského výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation.

Z úspěchu firmy UiPath mají radost i čeští investoři. Mezi minoritní podílníky v něm patří tuzemský fond Credo Ventures, do něhož vložilo peníze několik výrazných českých byznysmenů, mimo jiné Eduard Kučera, Pavel Baudiš, Karel Janeček, Václav Dejčmar nebo advokát Jaroslav Havel.

Češi mají v rumunském startupovém zázraku podíl necelých 10 procent, což přeloženo na peníze znamená zhruba pět miliard korun.

Čtěte také: Češi svým algoritmem uhranuli Němce i Japonce, najdou i neviditelné startupy

Poslední investiční kolo za 225 milionů dolarů vedly renomované fondy Sequoia Capital a CapitalG (investiční rameno Googlu). Celkem už rumunský startup od investorů (včetně Earlybird Ventures a Accel Partners) získal více než 400 milionů dolarů. Credo Ventures se tak ocitlo v opravdu vybrané společnosti.

Trendy roboti

UiPath patří do módní vlny startupů zabývajících se vývojem umělé inteligence. Jeho software dokáže robotizovat lidskou práci – jedná se o jednoduché a rutinní úkoly, například přepisování dat z faktur do firemních databází, zapisování pojistných událostí nebo automatické rozesílání informací novým zaměstnancům.

Softwaroví roboti jsou ve skutečnosti speciální algoritmy, které se z velkých datových bloků pod lidským dozorem učí, až se vytrénují natolik, že daný úkol zvládnou obsloužit samy.

V Česku něco podobného dělá startup Rossum, který učí stroje rozumět fakturám. Tomáš Gogár a jeho dva spoluzakladatelé prošli StartupYardem, mají v zádech investiční skupinu Miton a loni jsme je zařadili mezi TOP 10 českých startupů.

Čtěte také: Unicornem za pár měsíců. Exmanažer Uberu oslňuje elektrokoloběžkami

„Začátkem roku 2015, kdy jsme se poprvé potkali s firmou UiPath, byla automatizace procesu pomocí softwarových robotů (tzv. RPA) v plenkách, nicméně už tehdy to řada analytiků i lidí v korporacích považovala za trend, který bude velmi silný,“ říká Ondřej Bartoš, šéf Credo Ventures. „Měli jsme štěstí, že jsme byli na začátku tohoto boomu a zároveň jsme v našem regionu našli firmu, jejíž produkt patřil už v té době technologicky k nejlepším na trhu.“

Podle jeho vyjádření je startupový tým, vedený zakladatelem Danielem Dinesem, výjimečný nejen kvalitou, ale i velikostí ambicí. „Ti kluci a holky chtěli od začátku dobýt svět,“ usmívá se Bartoš. Credo Ventures vsadilo na rumunskou kartu nejvíce peněz ve své historii – začalo v seed kole s investicí 500 tisíc dolarů (při valuaci ve vyšších jednotkách milionů dolarů), pak se účastnilo i investičních kol A a B. Celkem má ve společnosti UiPath asi osm milionů dolarů a podíl ve vyšších jednotkách procent.

Celý tým firmy UiPath v roce 2015. Dnes čítá přes 1300 lidí.

Robotic Process Automation je evidentně rostoucí byznys. Podle Craiga Le Claira, analytika ze společnosti Forrester, velikost trhu RPA letos dosáhla 1,1 miliardy dolarů. Ještě v roce 2016 to bylo 325 milionů dolarů. Vedle UiPathu patří k nejvýraznějším Blue Prism Group nebo Automation Anywhere.

Bartošovo startupové želízko

UiPath, založený v roce 2005, své finanční výsledky nezveřejňuje. Dines ovšem pro Wall Street Journal poznamenal, že letošní tržby míří na 200 milionů dolarů (loni to bylo 43 milionů, předloni 3 miliony) a mezi jeho klienty patří General Electric, Walmart nebo Chevron. I díky tomu se dostal na 14. místo prestižního žebříčku Forbes Cloud100, který mapuje nejlepší soukromé firmy v cloudových technologiích.

„UiPath je v tuto chvíli zatím nejlépe se vyvíjející investicí Creda a jako firma má našlápnuto stát se vůbec nejúspěšnější technologickou společností z regionu,“ říká Bartoš. „A my mu k tomu držíme pěsti a snažíme se i aktivně pomáhat.“

Ještě abychom dovysvětlili jedno slovo z titulku: jednorožec je ve startupové mluvě označení pro firmu, jejíž hodnota překonala mezník jedné miliardy dolarů. UiPath tuhle hranici překonal letos v březnu a během půl roku se ještě ztrojnásobil. Pro srovnání: Kiwi.com, nejnadějnější český startup současnosti, má zhruba poloviční valuaci.

Dosud největším úspěchem fondu Credo Ventures byly exity startupů Cognitive Security, který v roce 2013 koupilo Cisco, a Apiary, který loni spolkl technologický gigant Oracle.