Přemýšlíte, co originálního zabalit za dva týdny pod stromeček, a nic pořádného vás nenapadá? Rozčiluje vás neustále se zvětšující množství lidí na ulicích a v obchodech a z pomyšlení na fronty, které se v nich už teď tvoří, vám naskakuje husí kůže? Jsme na tom podobně, a proto rádi nakupujeme na internetu, kde se lidem vyhnete, a navíc na něm najdete spoustu zajímavých věcí, které byste jinak mohli třeba ve snaze dostat se z obchodů co nejrychleji domů přehlédnout. Anebo je v nich vůbec nenašli.

Dali jsme proto dohromady několik tipů na místa, kde rádi nakupujeme, a doufáme, že vás jimi třeba inspirujeme.

  • Hračky od Huga, který chodí bos

Pokud jste stále mladí duchem (nebo máte v rodině množství ratolestí), neměl by vám ujít e-shop Hugo chodí bos. Pokud milujete české hračky, třeba i ty retro, jako je nafukovací buvol z Fatry, beruška na klíček nebo překližkový houpací kohout, chcete v přátelích vzbudit nostalgii, ukázat hravost a nápaditost nebo prostě jen rozvíjet ve svých dětech tvořivého ducha, navštivte tento e-shop nebo stejnojmenné hračkářství v Řeznické ulici v Praze. Hračky ze dřeva, plechu, látky, plastu i papíru, deskové i karetní hry, originální a krásné provedené knížky a časopisy /nejen/ pro děti, ale taky kvalitní dětský nábytek a vtipné dekorace, to všechno najdete právě tady.

hugo

  • Autíčka pro každého

Jestli jste na trochu jiné hračky, zkuste se podívat na Abrex.cz. Mít vlastní „stodvacítku“ na dálkové ovládání nebo si pořídit Tatru 603 z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, to je skutečné vzpomínkové retro.

  • Retro pro dospělé

A jestliže jste propadli kouzlu retra a nehledáte jenom hračky, ale taky třeba vázy, nábytek, nádobí a další, pak se podívejte na web obchodu Nanovo.cz. Najdete tu množství věcí, které si možná pamatujete z bytu od babičky – obchod se specializuje na originální předměty z druhé poloviny 20. století, které jeho majitelé částečně nebo kompletně renovují. Většina nabízených výrobků pochází z bývalého Československa, občas ale v nabídce najdete i kousek ze zahraničí.

  • Fotky à la Polaroid

Fotek máte plný mobil, počítač i externí disk. Ale vyvoláváte je? Vánoce jsou ideální příležitost k vybrání těch nejpovedenějších snímků z uplynulého roku a obdarování příbuzných a přátel. Šikovný webový e-shop Vyvolej.to vám umožňuje nahrát fotky z disku nebo přímo z vašeho instagramového účtu. Polaroidový formát umožňuje dolů pod fotku vepsat i vzkaz nebo vzpomínku. A pokud nechcete, aby snímky skončily v albu, můžete si je nechat vytisknout jako magnet. Poslední objednávky k odeslání poštou Vyvolej.to přijímá 16. prosince, ale pokud se v obchodě stavíte osobně, máte čas do neděle 20. prosince.

  • Live long and prosperous!

Dobročinnost a design, to je heslo zakladatelů e-shop livelove.cz, kde můžete nakoupit jen produkty, které prošly jejich sítem tzv. udržitelnosti. Tu si majitelé nadefinovali sami podle šesti ekologických kritérií a u každého výrobku píšou, z kolika procent podle jejich názoru tuto definici splňuje (na webu samozřejmě najdete i informace, co, jak a proč posuzují). Co získá méně než 50 %, neprodávají. Je vám to sympatické? Pak je tenhle e-shop přesně pro vás. Nabízí oblečení, ale i vybavení pro domácnost nebo zahradu.

livelove

  • Pro milovníky módy

Nejlepší světoví designéři, přední značky, móda a k tomu design a umění. Yoox.com je největší outlet se značkovou módou, nechybí tu v zásadě nikdo ze špičky světové módní scény. Ceny jsou o třetinu až polovinu nižší. Dobrý zásilkový servis, časté akce typu poštovné zdarma či dodatečné slevy. Suma sumárum jeden z nejlepších módních e-shopů světa. Outlet YOOX se spojil v roce 2015 s jiným módním e-shopem net-a-porter.com.

  • Když nevíte coby…

V případě, že chcete svým blízkým nadělit něco, z čeho jim zůstane hlava na chvíli stát, tak se podívejte na web drunkMall.com. Je to v podstatě rozcestník, na kterém najdete tipy, s detailním popisem, na ty nejpodivnější věci z nejrůznějších e-shopů (nejčastěji z Amazonu), včetně přesměrování na místo, kde si je můžete pořídit. Znáte někoho, komu by se líbil toustovač, který vám udělá rovnou celý hamburger, nebo třeba maska jednorožce? Pak je drunkMall místo pro vás.

  • Trocha klasiky

Jestli jste zamilovaní a chcete to ukázat něčím lesklým a třpytivým, jste tu správně. A pokud zamilovaní nejste – pár kliků v tomhle e-shopu to spraví. Šperky Catbird jsou krásné a neokoukané. Dvě designérky je vyrábějí v Brooklynu z recyklovaného nebo fair-trade zlata a nekrvavých diamantů – a Newyorčanky je milují. Ty nejjednodušší kousky pořídíte do sto dolarů, ale mají i skvosty o několik nul dražší. Přes oceán doručují během 4—7 dní, takže to ještě stihnete.

catbird2

  • Marnivost se jmenuje Culture Label

Všechny ty krásné věci, které vůbec nepotřebujete, ale hrozně moc je chcete… najdete v Culture Label. Kašmírovou šálu s plameňáky navrženou Rupertem Newmanem, zlacenou malbu lišky se zajícem, co vypadá jako od Dürera, křehký kobaltový porcelán nebo Bang Bang plakáty ručně malované Davem Whitem. Londýnský e-shop prodává designové věci na sebe, na zeď i na stůl – a vy je pod stromeček můžete objednat tady.

  • Čtyřicetileté portské z rodinného vinařství Graham’s

Máte-li ve svém okolí milovníka dobrého alkoholu, zkuste mu dát portské. Tohle Tawny už něco pamatuje. Master Blender rodinného vinařství ho tradičně míchá z fortifikovaných vín, které ve sklepích Graham’s uložili jeho otec, děda, praděd a strýcové. A stejně jako oni každý rok plní sudy portským pro další generace, aby si i vaše vnoučata mohla jednou objednat tohle hříšně dobré a hříšně drahé 40leté portské. Má zlatavě jantarovou barvu a chutná po sušeném ovoci, hořké čokoládě a karamelu s ořechy.

Wine Spectator mu dal 93 bodů. Vy mu dejte chvíli v ledničce a podávejte ho mírně vychlazené. Koupit ho můžete na Amazonu za 162 dolarů, nebo si ho za 89 eur objednejte na portugalském webu věnovaném dobrým portským. E-shop posílá i do Česka, pokud byste svou lahev chtěli dostat do Vánoc, musíte objednávku stihnout rychle – do pátku 11. prosince.