skip to main content
Breaking News

Shell končí v Rusku. Lukoilu prodá čtyři stovky čerpacích stanic

Britská ropná a plynárenská společnost Shell se dohodla, že prodá ruské firmě Lukoil přes čtyři stovky čerpacích stanic a závod na maziva v Rusku. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Shell se začátkem března rozhodl postupně stáhnout z Ruska. Podobně jako řada dalších západních podniků tím reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu.

Dohoda zahrnuje 411 čerpacích stanic, které se nacházejí zejména ve střední a severozápadní části Ruska, a závod na maziva zhruba 200 kilometrů severozápadně od Moskvy. Předpokládá se, že transakce, kterou ještě musejí schválit regulační orgány, bude dokončena v letošním roce. Její hodnotu firmy nezveřejnily.

Reklama

Společnost Shell začátkem května oznámila, že v souvislosti s rozhodnutím opustit aktivity v Rusku již odepsala 3,9 miliardy dolarů (zhruba 94 miliard korun). Firma vlastní mimo jiné 27,5 procenta akcií v ruském závodě Sachalin-2 na zpracování zkapalněného zemního plynu (LNG).

Lukoil je druhým největším producentem ropy v Rusku po státní společnosti Rosněfť. V březnu se stal prvním velkým ruským podnikem, který se veřejně postavil proti ruské invazi na Ukrajinu. Ve svém prohlášení se tehdy vyslovil pro „rychlé zastavení ozbrojeného konfliktu“. Dodal, že je znepokojen tragickými událostmi na Ukrajině, a vyjádřil soustrast všem, které konflikt zasáhl.