Jsou to dva roky, co ropný gigant Shell oznámil, že chce postupně snižovat produkci ropy. Teď však v čele s novým ředitelem otočil. Firma se bude dál zaměřovat hlavně na fosilní paliva a zdá se, že nízkoemisní výroba bude hrát druhé housle.

„Budeme investovat do modelů, které fungují, přinášejí nám největší návratnost a v nichž jsme silní,“ uvedl v prohlášení šéf Shellu Wael Sawan, jenž se funkce ujal v lednu. Popisoval tak novou firemní strategii, kterou jedna z největších energetických společností na světě představila minulý týden.

Nový výkonný ředitel těmito kroky navrací kurz společnosti k široce využívaným fosilním palivům, která za sebou však zanechávají výraznou uhlíkovou stopu.

„Přiznám se, že jsem od Shellu čekal spíš pokračování narýsované cesty, tedy produkovat fosilní paliva, ale zvyšovat i podíl bezemisní energetiky,“ komentuje krok firmy analytik Capitalinked Radim Dohnal.

Budeme investovat do modelů, které nám přinášejí největší návratnost.

Rozhodnutí ropného giganta ale vnímá jako racionální a odkazuje ke slovům o návratnosti investic. „Investiční prostředí v sektoru obnovitelných zdrojů je hodně konkurenční, kdežto ve fosilní energetice zvláště pro firmy z vyspělého světa jsou očekávané návratnosti investic z historického pohledu vysoké,“ přikyvuje Dohnal.

Ještě v roce 2021 přitom Shell hovořil o jiné strategii. Firma tehdy oznámila, že její produkce ropy dosáhla vrcholu v roce 2019 a nyní ji bude snižovat o jedno až dvě procenta ročně. Do konce dekády tak měla produkce klesnout o osmnáct procent, vzala-li by se v potaz horní hranice rozmezí.

Sawan se však nyní podle agentury Reuters snaží znovuzískat důvěru investorů, kterou plán energetické transformace nalomil. Ropná a plynárenská společnost navíc tvrdí, že svůj cíl snížit produkci ropy již splnila, a to o jednadvacet procent, když se před dvěma lety zbavila všech svých pozemků v ropném poli v USA Permian Basin.

Tlak akcionářů je ale očividný. Shell minulý týden totiž také oznámil, že zvýší celkovou odměnu akcionářům na třicet až čtyřicet procent provozního cash flow, dosud tento podíl činil dvacet až třicet procent.

Plán zahrnuje zvýšení dividendy o patnáct procent a posílení odkupu vlastních akcií od druhého čtvrtletí na pět miliard dolarů (bezmála 111 miliard dolarů), a to ze čtyř miliard dolarů v posledních čtvrtletích.

„Věřím, že Shell najde balanc mezi zájmy akcionářů – přinášet solidní zisky a výnosy – a zájmy na pomalé dekarbonizaci planety,“ dodává k tomu Dohnal.

Analytik J&T Banky Pavel Ryska míní, že Shell se chová odpovědně k akcionářům i celé společnosti, protože ta se podle něj bez fosilních paliv ještě dekády neobejde.

„Nízkoemisní projekty budou hrát pouze doprovodnou roli. Obrat umožní pokles investičních výdajů, což ušetří cash flow a zvýší distribuci zisků akcionářům. (…) Proklamace o novém, udržitelném Shellu před dvěma roky vzala rychle zasvé a firma se vrací k tomu, co dobře umí a po čem je stále vysoká poptávka,“ píše na svém Twitteru Ryska.

Rozhodnutí Shellu ale pochopitelně odsoudila řada ekologů. Například environmentální aktivistka a politička za britské zelené Carla Denyer označila plány ropného giganta za „ryzí klimatický vandalismus“.

Proklamace o novém, udržitelném Shellu před dvěma roky vzala rychle za své.

Když se přitom letos v lednu Sawan chopil funkce ředitele, mělo jít podle deníku The Guardian o signál, že Shell naopak na obnovitelné zdroje energie upne větší pozornost.

Agentura Reuters ale uvedla, že firma v čele s novým šéfem místo toho dala sbohem některým projektům zaměřujícím se na větrnou energetiku, vodík a biopaliva s odůvodněním, že prognózy neslibují velkou návratnost.

Shell sice v čerstvé strategii potvrdil cíl dosáhnout nulových emisí do roku 2050 a do nízkouhlíkové ekonomiky chce v letech 2023 až 2025 investovat deset až patnáct miliard dolarů, zahraniční média ale podotýkají, že konkrétnější plány chybějí.

Sawan plány společnosti obhajuje také tím, že po vypuknutí války na Ukrajině, která citelně rozkolísala trh s energiemi, chce Shell zajistit energetickou bezpečnost. Ropa a plyn podle něj také budou ještě dlouho hrát ve světě klíčovou roli.

„Je nezbytné, abychom nynější systém nerozbourali rychleji, než budeme schopni postavit systém založený na čisté energii,“ prohlásil.

Shell se svou přepracovanou strategií kopíruje dalšího britského ropného giganta, společnost BP. Tato firma v únoru oznámila, že těžbu ropy a zemního plynu bude v příštích letech snižovat pomaleji, než původně předpokládala. Vyprodukované emise se tak proti roku 2019 mají do počátku příštího desetiletí snížit jen o čtvrtinu. Původní cíl přitom hovořil až o čtyřiceti procentech.