Rozsáhlý kancelářský komplex Palác Křižík poblíž pražského Anděla je na prodej. Jeho majitel, společnost Generali, hledá podle informací Forbesu pro areál nového majitele.
Palác Křižík leží na rušné křižovatce jen pár minut pěší chůze od stanice metra a nákupního centra na Andělu. Jeho základem je soubor historických budov mezi Radlickou, Plzeňskou a ulicí Kováků s šesti patry, téměř třemi stovkami podzemních parkovacích míst a krytým atriem.
Majitelem komplexu, jehož rekonstrukce byla dokončená v roce 2012, je nadnárodní společnost Generali. Ta už před několika měsíci podle informací Forbesu rozhodla, že nemovitost nabídne k prodeji.
Nebývá zvykem, že by se podobně rozsáhlé areály objevovaly ve veřejných nabídkách, mnohem častější je prodej takzvaně off market. A nejinak je tomu i v případě této administrativní budovy na Andělu, ve které sídlí hned dva významní nájemníci – společnosti Seznam a L’Oréal.
Veřejně Generali své realitní záměry komentovat nechce. Lorenzo Simoncelli, který v Praze řídí komunikaci Generali, se k plánovanému prodeji, ani jeho důvodům, nevyjádřil. Informaci nicméně Forbesu potvrdilo několik zdrojů z realitního trhu.
Proč je palác na prodej?
Společnost má v Praze momentálně velké plány s jinou nemovitostí, celkovou rekonstrukcí obchodního domu Kotva za zhruba dvě miliardy korun, která začala v zimě. Je tak možné, že si chce právě prodejem Paláce Křižík uvolnit ruce.
Snaha zbavit se kancelářské budovy na Smíchově však může mít i další důvody. Třeba ten, že se jen o kus dál intenzivně staví.
Na dohled smíchovského nádraží totiž roste Smíchov City, ambiciózní projekt, jehož investorem je Sekyra Group. Na pozemcích bývalého nákladového nádraží vznikne z někdejšího brownfieldu celá nová čtvrť s plánovaným dokončením v roce 2032 s kapacitou pro bydlení a práci pro dvanáct tisíc obyvatel.
To, že součástí Smíchov City budou i rozsáhlé administrativní prostory i kilometrový bulvár pro pěší, tak může být další motivací, proč Generali Palác Křižík pouští.
Z poslední zveřejněné výroční zprávy společnosti za rok 2022 víme, že hospodaření společnosti Palác Křižík skončilo ve ztrátě. „Společnost plánuje výsledek hospodaření před zdaněním za rok 2022 na úrovni minus 70 211 tisíc korun. Očekávaný vývoj může být ovlivněn vývojem ekonomiky v České republice a dopady současné geopolitické krize,“ píše se ve zprávě.
Podle odhadů by se prodejní cena budovy s 24 tisíci čtverečními metry mohla pohybovat okolo čtyřiceti milionů eur, tedy asi kolem jedné miliardy korun. Úspěšné transakci může pomoci i oživení na pražském realitním trhu v oblasti retailu.
„Transakce na konci roku 2023 v áčkovém segmentu zaznamenaly více než třicetiprocentní propad. Některé plánované transakce byly pozastaveny, některé odloženy do dalšího období. S příchodem roku 2024 a dle informací z trhu se ale domníváme, že se spustí pomalé oživování poptávky,“ je přesvědčen Miroslav Herain, který vede Re/Max Commercial a věnuje se prodeji komerčních nemovitostí.
„Trh je aktivnější než minulý rok díky poklesu úrokových sazeb a lepší ekonomické situaci. V nejbližších dvanácti měsících očekáváme více transakcí než v roce 2023,“ odhaduje rovněž Michal Soták, vedoucí investičního týmu v České republice v Cushman & Wakefield.
Proti vhodnému načasování prodeje naopak mluví to, že trh v hlavním městě je stále ještě nasycený, ve výstavbě je několik nových administrativních projektů a velcí investoři mají na výběr srovnatelné či lákavější příležitosti ve středoevropském regionu, například v Rakousku, kde ceny nemovitostí klesly.
A na pražském trhu je aktuálně k prodeji větší množství podobných nemovitostí, včetně například paláce Myslbek v ulici Na Příkopě. Navíc Česko po vypuknutí války na Ukrajině opustili někteří zahraniční investoři, a potenciálních kupců velkých komerčních nemovitostí tak ubylo.
Vzhledem k tomu, že je nemovitost, do které by musel nový majitel pravděpodobně ještě dále investovat, na trhu už několik měsíců, je možné, že o ni není příliš velký zájem. Podle hlasů z realitního trhu může nastat i situace, že Generali bude muset jít s cenou dolů, jinak může prodej trvat ještě dlouho.
Kde bude Seznam?
S transakcí se pojí ale i další otázka, kde bude v budoucnu sídlit internetový Seznam a druhý významný nájemce, kterým je společnost L’Oréal. Obě firmy podle již citované poslední výroční zprávy využívají osmdesát procent celkových prostorů.
Foto Filip Šlapal v rámci nominace na Českou cenu za architekturu 2017
Foto Filip Šlapal v rámci nominace na Českou cenu za architekturu 2017
Foto Filip Šlapal v rámci nominace na Českou cenu za architekturu 2017
Foto Filip Šlapal v rámci nominace na Českou cenu za architekturu 2017
Foto Filip Šlapal v rámci nominace na Českou cenu za architekturu 2017
Jisté je zatím to, že Seznam počítá se setrváním v budově podle platné smlouvy až do roku 2028. „Zda se poté bude firma někam stěhovat, případně kam, zatím není jasné,“ uvedla pro Forbes mluvčí firmy Aneta Kapuciánová. „Určitě platí, že sledujeme vývoj na trhu s kancelářskými projekty a o každém nově postaveném víme, abychom byli na případné stěhování připraveni,“ dodala.
V minulosti Seznam uvažoval o stěhování do některé z nových budov v rámci projektu Smíchov City, nyní ale tato možnost podle informací Forbesu už není na stole.
Také druhý významný nájemce, česká pobočka nadnárodního koncernu L’Oréal, redakci potvrdila, že zatím na Smíchově zůstává. „Případná změna vlastnictví budovy nemá vliv na náš smluvní vztah. Máme uzavřenou platnou smlouvu, ve které jsme zavázáni plnit své závazky, dokud smlouva nevyprší,“ uvedla manažerka komunikace pro Česko, Slovensko a Maďarsko Ivona Karvinen.