Německá společnost Siemens Energy ve fiskálním třetím čtvrtletí prohloubila ztrátu na 533 milionů eur (13,1 miliardy korun) z loňských srovnatelných 307 milionů eur. Důvodem jsou mimořádné náklady na stažení z Ruska a pokračující slabý výkon španělské divize Siemens Gamesa.

Obrat dodavatele vybavení pro energetický sektor se za tři měsíce do konce června snížil o 4,7 procenta na 7,3 miliardy eur. Objednávky jsou však nadále vysoké. Meziročně se nové objednávky zvýšily o 60 procent a celková hodnota nevyřízených objednávek činí rekordních 93,4 miliardy eur.

Se slabým výkonem se nadále potýká divize větrných turbín Siemens Gamesa. „Siemens Gamesa kvůli boji s vyššími cenami surovin a zpožděním dodávek zvažuje zrušení zhruba 2500 pracovních míst, což je asi devět procent celkové pracovní síly,“ uvedla agentura Reuters.

Siemens Energy se také snaží posílit svoji kontrolu nad divizí a oznámila, že nabízí za podíl 33 procent, které v ní nevlastní, 4,05 miliardy eur. Očekává, že její plán v nadcházejících týdnech schválí španělský regulátor.

Firma současně varovala, že za celý fiskální rok do konce září bude její ztráta vyšší než 560 milionů eur vykázaných v loňském fiskálním roce. Původně čekala zhruba stejnou ztrátu. Důvodem jsou mimořádné náklady na stažení z Ruska ve výši 200 milionů eur.

V březnu Siemens Energy, která už není součástí průmyslové společnosti Siemens, oznámila, že kvůli únorové invazi Ruska na Ukrajinu zastaví všechny nové aktivity v Rusku. Navzdory plánovanému odchodu je však firma připravena udržovat v provozu turbíny v kompresorové stanici Portovaja plynovodu Nord Stream 1, pokud si to bude zákazník, tedy ruská firma Gazprom, přát.

Siemens Energy nyní jedná s Gazpromem o přepravě turbíny, která po údržbě uvízla v Německu, protože Berlín a Moskva se přou o dokumenty potřebné k jejímu převozu. Nord Stream 1 má obvykle na přepravě ruské ropy do EU třetinový podíl, nyní však funguje jen na 20 procent kapacity, což je podle Moskvy důsledek problémů s turbínami.