Zuzana Vyhnánková se spolu s kolegy z konzultantské firmy Lovebrand snaží ukázat  firmám, že i jim se vyplatí, když budou svou značku budovat systematicky. Pro Forbes.cz tento podzim sepisují seriál praktických článků o brand buildingu, určený malým a středně velkým byznysům. V dnešním díle popisují, kolik vás nové logo bude stát i pro které se finálně rozhodnout.

Už víte, že logo a vůbec vizuální identitu vaší značky je nutné promyslet a ujasnit si, co od nich očekáváte. Teď se můžete s příslušným rozpočtem pustit do hledání grafika, který naplní vaše zadání.

Logo můžete pořídit na široké škále investic, což ovlivňuje jeho kvalitu, originalitu i využitelnost. Rozhodujte se proto nejen podle zůstatku na vašem kontě, ale zamyslete se i nad vizí a budoucností celého byznysu.

Jaký obrat v jakém časovém horizontu očekávám? Počítám se sítí poboček, nebo je koncept lokální? Jakou pozici na trhu chci získat? Je můj produkt ekonomický, prémiový, nebo luxusní?

Když si sami pro sebe odpovíte na tyto otázky, vyhnete se například tomu, že vezmete takzvaně „kanón na vrabce“ v podobě renomovaného a drahého grafického studia pro tvorbu loga produktu s omezeným obchodním potenciálem. Obecně platí, že čím zkušenějšího grafika nebo studio si vyberete, tím pevněji také vezme celý projekt do rukou. I tak je ale potřeba mít připravené kvalitní zadání (o tom jsme psali v předchozím díle našeho seriálu).

Za kolik aneb Jaký si připravit rozpočet

Low cost (1–5 tisíc korun): databanky log

Fungují na stejném principu jako fotobanky, akorát mají v nabídce stovky již zpracovaných log, z nichž pro svou značku můžete vybírat. Hodí se pro rychlé vykopnutí produktu na trh s možností pozdějšího redesignu, aniž by to cílovka významněji zaznamenala, prototypování služeb nebo pro značky s velmi omezeným zásahem. Toto řešení je nejekonomičtější variantou, kterou lze doporučit jen v případě, že zatím neplánujete investovat do marketingu.

Logo z Graphicriveru pro začínající půjčovnu dodávek

Economy varianta (5–10 tisíc korun): logoturnaje

Portály zajišťující kontakt mezi poptávkou grafických prací a nabídkou velkého počtu grafiků. Díky vysoké konkurenci se můžete dostat na opravdu nízké ceny. Za vámi zastropovaný rozpočet a do vámi určeného termínu dostanete garantovaný počet návrhů. Pokud však nemáte dost zkušeností nebo vrozený vizuální cit, bude pro vás náročné si z nich správně vybrat nebo zvolený návrh s grafikem na dálku dotáhnout.

Spíš než dlouhodobé partnerství na budování vaší značky tady vzniká pragmaticky nastavený vztah „má dáti – dal“ zbavený veškeré tvůrčí magie. Jeho výsledky se však mohou hodit pro malé nízkonákladové firmy a začínající startupy.

Práce Tomáše Vacudy pro dovozce nábytku z JV Asie La Komoda

Varianta cena/výkon (10–50 tisíc korun): začínající freelancer

Dobrá varianta v poměru cena/výkon pro malé a střední značky. Připravte se ale na to, že vedení projektu a perfektní zadání tady budou na vás. Když budete mít štěstí, můžete objevit nadějného juniorního grafika, který bude v budoucnu dražší a pro společnosti vaší velikosti už nedostupný. Pro vás bude ideální navázat s ním dlouhodobou spolupráci na rozvoji grafické identity vaší značky.

Práce Tomáše Netolického pro výrobce dupaček pro dospělé Skippy

Profesionální přístup (50–150 tisíc korun): malé grafické studio

Pravděpodobně už má pár podobných projektů za sebou, a tak vás aktivně a profesionálně provede celým procesem tvorby loga. Výsledek by měl být kvalitní a univerzálně použitelný, a tak dává smysl nechat si od stejného studia vytvořit i celou korporátní identitu. Takové řešení je už bezpečnou variantou pro střední i velké značky, e-commerce projekty a neznehodnotí ani vyšší investice do marketingu.

Práce studia Remembership pro výrobce nanuků Lunar

Prestižní záležitost (150–300 tisíc korun): renomované grafické studio

Těch je v naší nevelké republice jen několik. Zakázky si vybírají i podle míry prestiže a práce, kterou mají za sebou, což je zárukou nejvyšší kvality. Jsou autonomní a do své práce si nenechají příliš mluvit, protože ji berou jako vlastní vizitku. Hodí se pro zakázky z oblasti kultury, státní zakázky nebo značky s širším společenským dopadem a ty, které si to zkrátka mohou dovolit. Mít logo od nich je zase dobrou vizitkou pro vás, a pokud to správně komunikujete, vaší značce to rozhodně pomůže.

K dalším grafikům se můžete dostat přes rešerše nových log; často je u nich uveden i tvůrce. Třeba na webech Czechdesign.cz nebo Designportal.cz.

Grafik Lumír Kajnar, autor log České pojišťovny, Skautů nebo Liftaga, vysvětluje, kdy se vyplatí logo v řádech statisíců:

  • Pokud má značka dostatečné sebevědomí podpořené produktem, dospělým marketingem, historickým odkazem, výjimečným společenským postavením, případně nabytými zkušenostmi.
  • Pokud se firma dívá na logo jako na investici do nehmotného majetku s minimálně střednědobým zhodnocením.
  • Pokud se jedná o náklady, které jsou adekvátní k aktuální kondici firmy a jsou interně obhajitelné.

„Při prezentacích grafických návrhů očekávejte dialog a konzultační atmosféru. Není potřeba tolik rozhazovat příkazy, platíte si přece služby profesionálů a pohled zvenčí by měl být obohacující. Vysoce ceněný grafik umí provádět klienta svými myšlenkami, odkrývá hlubší významy a souvislosti, je kurátorem, zajímá se o byznys zadavatele i jeho konkurenci, upozorní na komunikační, estetická a technická úskalí,“ dodává Kajnar.

Specialista na váš byznys

Mnoho grafiků se v průběhu svého profesního života zaměří na specifický typ zakázek. A ty se od sebe mohou pojetím významně lišit. Grafik, který má zkušenosti s logy pro mobilní aplikace, pravděpodobně nebude z téhož těsta jako ten, který vytvořil logo několika potravinářským produktům, nebo ten, který pracuje pro malé módní značky.

Není proto od věci se v portfoliích adeptů kromě subjektivního líbí/nelíbí zaměřit i na toto a vybrat grafika, jehož zkušenosti budou ladit s odvětvím vašeho byznysu.

Mluvíte stejnou řečí?

Je třeba zmínit i pár pocitových, ale neméně důležitých kritérií, která by výběr grafika měla ovlivnit. Patří mezi ně i to, zda mu doslova i v přeneseném smyslu rozumíte.

Potkáváte se ve formulacích, nasloucháte si a jste schopni rozvíjet společnou myšlenku? Máte pocit, že rozumí vaší zpětné vazbě? Vnímá termíny a je na něj spolehnutí?

Nadšení z portfolia vybraného adepta může zadavatele zaslepit vůči signálům, které by u jiného obchodního partnera určitě nepřehlédl. Tvorba loga, potažmo vizuální identity je ale náročná na čas i energii obou stran, proto se vyplatí být k těmto faktorům pozorný.

Láska na první pohled? Raději se podívejte dvakrát

Konečně se vám na stole sešlo několik návrhů loga vaší značky a možná, že je některé z nich dokonce láskou na první pohled. Takže hotovo? Ne, stop! Tady je pár tipů, co udělat, než padne finální rozhodnutí.

Vytiskněte si ho

Pokud, byť jen výhledově, nastane situace, kdy bude logo potřeba použít v offline podobě (což v 99 procentech případů nastane), nevybírejte finální návrh pouze z displeje svého počítače. Raději si ho vytiskněte a pozorujte, jak se chová v různých velikostech.

Vezměte ho do terénu

Pokud jste tím, kdo s grafikem od začátku komunikuje, pravděpodobně postupně ztratíte odstup. Mezi návrhy si vytvoříte favority a možná i na chvilku zapomenete na cílovku své značky.

Aby byla vaše finální volba opravdu správná, zeptejte se ostatních (nejlépe zástupců vaší cílové skupiny), jak na ně působí, co jim evokuje, a odpovědi porovnejte se svými očekáváními, záměry a zadáním. Možná budete překvapeni, jakou zpětnou vazbu vám tento svěží pohled nabídne.

Zkontrolujte aplikace

Ano, jsme znovu u nich. Výšivka na tričku není dneska nic zvláštního. Co když ale zjistíte, že barvu, kterou grafik vybral jako vaši základní, zkrátka na textilu za rozumnou cenu nejde sehnat? Ověřte si, že nové logo nehodí klacek pod nohy žádnému z vašich záměrů – ještě máte šanci s tím něco udělat.

Nakombinujte ho s fotkami

Není špatné ověřit si, jak bude nové logo fungovat s fotkami vašich produktů nebo dalšími používanými vizuály. V této společnosti se jistě vyskytne mnohokrát, například na webu a na různých typech tiskovin nebo obalů.

Ego a logo

Jak tedy nakonec vybrat logo, které vaší značce bude sloužit minimálně několik příštích let? Opět doporučím vrátit se ke strategii vaší značky.

Dejme tomu, že máte e-shop s přírodními farmaceutickými produkty – je nové logo v souladu s vizí značky ulehčit lidem nákup léků? Vyvolává žádoucí asociace péče, ekologičnosti a čistoty? Působí seriózně a klidně? Oslovilo by ženy 45+? Ne? Pak se grafik odchýlil od nastavení vaší značky a nové logo vám ji nepomůže budovat. Její komunikace se naopak stane nekonzistentní, a tím nedůvěryhodnou.

Výsledek musí především s vaší značkou a jejími produkty tvořit konzistentní celek, který ponese jednotné a srozumitelné emocionální sdělení. Pokud jste udělali precizní zadání a vybrali si ke spolupráci dodavatele, jehož profesionalitě důvěřujete, máte minimálně z poloviny vyhráno.

Lumír Kajnar k tomu dodává, že kromě zadání se můžete rozhodnout i podle srdce. „Při tvorbě loga nemusí být největším arbitrem konečný platící zákazník, jehož smyšlený prototyp žije často jen v představách tvůrců a managementu. Stále stoupá počet firem, kdy logo stojí na významech a hodnotách firmy – vracíme se tak trochu oklikou k aristokratickým časům, demokratický étos (být líbivý a srozumitelný všem) nahrazuje sebeuvědomění a rozhodnost budoucího majitele loga. Každopádně by si za vybranou identitou měl stát, i když čísla nebo manželka říkají něco jiného.“