Do české premiéry sedmého pokračování Hvězdných válek zbývá přesně měsíc a vedle zuřivě rozjetého merchandisingu teď dostala tato událost i hluboce lidský rozměr. Daniel Fleetwood, který byl velikým fanouškem legendární sci-fi série, dostal šanci vidět snímek Star Wars – Síla se probouzí pár týdnů před světovou premiérou. A taky předtím, než zemřel.

32letý muž z Texasu totiž trpěl vzácnou formou rakoviny pojivových tkání, o čemž se dozvěděl teprve letos v červenci. Chemoterapie nepomohla a lékaři dávali mladému muž maximálně dva měsíce života. Přesto si díky síle sociálních sítí dokázal splnit své „poslední přání“, ačkoli bylo prakticky jisté, že se nemůže dožít 14. prosince, kdy mají Star Wars světovou premiéru v Los Angeles.

Fleetwood se ale nevzdal. Respektive jeho manželka Ashley, která spustila virální a „sociální“ kampaň s hashtagem #ForceForDaniel.

swfan

O údělu Fleetwooda se tak dozvěděla veřejnost, která jeho přání šířila dál. S podporou Marka Hamilla, představitele Lukea Skywalkera, Petera Mayhewa neboli Chewieho či Johna Boyega, herce z připravovaného dílu, se Danielovi před dvěma týdny sen splnil a studio Disney mu exkluzivně umožnilo vidět v jeho obývacím pokoji jinak přísně hlídaný snímek.

Nový díl série je totiž od počátku natáčení zahalen téměř neproniknutelným závojem tajemství, a přestože úniky informací či videí jsou v Hollywoodu takřka klasikou, režisérovi J.J. Abramsovi a jeho štábu se zatím daří držet chystaný příběh pod pokličkou.

Mimochodem, předtím než společnost Walta Disneyho umožnila Danielovi snímek zhlédnout, pronesl s kapkou černého homoru: „Kdybych film opravdu viděl, mohl bych vlastně umřít štěstím.“

Není jisté, v jaké fázi se nacházela produkce filmu, ale vzhledem k tomu, že den premiéry se rychle blíží, nevyléčitelně nemocný viděl pravděpodobně snímek velmi podobný tomu, který uvidíme i my. Když před pár dny zemřel, vzkázala jeho manželka těm, kteří ho podpořili: „Je s Bohem a Sílou.“