skip to main content

Síla se (zase) probouzí. Disney chystá explozi filmů i seriálů ze světa Hvězdných válek

Filmový návrat série Hvězdné války sice loni vyvrcholil rozporuplným devátým dílem, ovšem to neznamená, že by se jeden z nejslavnějších sci-fi světů chystal dát si oddych. Naopak: chystá se přímo exploze seriálů a také nové filmy.

O jednom ze snímků už víme bližší detaily. Má podtitul Rogue Squadron, bude mít premiéru o Vánocích 2023 (snad už budou nějaká kina otevřená) a pojednávat bude o nové generaci pilotů, což se z názvu dalo tušit. Rogue byla elitní stíhací letka, kterou založil hrdina původní trilogie Luke Skywalker během povstání proti Impériu.

Režírovat ho bude poprvé v historii Hvězdných válek žena: Patty Jenkins, která má na svědomí úspěšnou Wonder Woman i její blížící se pokračování. Nový film, o němž zatím detaily neznáme, chystá také Taika Waititi, režisér snímku Thor: Ragnarok nebo Králíčka Jojo.

Hlavní důraz se však Disney chystá klást na seriály. Mezi oznámenými novinkami jsou dva spin-offy úspěšného Mandalorianu, seriál Ahsoka o stejnojmenné rytířce Jedi, kterou fanoušci znají z animovaného seriálu Klonové války a ukázala se už i v Mandalorianu. Druhou odbočkou bude seriál Rangers of the New Republic, o němž dosud nic bližšího nevíme, všechny tři by však měla spojovat jedna významná příběhová událost.

Už delší dobu není tajemstvím příprava seriálu Obi-Wan Kenobi, v němž se vrátí herci z filmové ságy Ewan McGregor a Hayden Christensen v rolích Obi-Wana a Darth Vadera, jeho produkce má začít v březnu 2021. Vlastní seriál dostane pašerák Lando Calrissian, postará se o něj Justin Simien, a Andor Cassian, postava ze snímku Rogue One: Star Wars Story. Seriál Andor bude mít na starosti Tony Gilroy.

Za pozornost stojí ještě seriál Acolyte, který se bude točit okolo hrdinky v době „Vysoké republiky“, tedy asi 200 let před epizodou 1. Stojí za ním Leslye Headland, která se na Netflixu blýskla sérií Ruská panenka.

Zkrátka nepřijdou ani fanoušci animované tvorby. Star Wars: The Bad Batch naváže na seriál Klonové války, Star Wars: Visions budou sérií deseti krátkých animovaných filmů od japonských tvůrců a snímek A Droid Story bude vyprávět o R2-D2 a C-3PO.

Reklama

V zaměření na seriály se lze Disneymu jen těžko divit. Před rokem spustil vlastní streamovací službu Disney+ a Mandalorian se stal jejím jasným tahounem. Začátkem prosince hlásila platforma 86,8 milionu předplatitelů a netřeba pochybovat o tom, že velkou část z nich přitáhl právě první hraný seriál ze světa Hvězdných válek. 

Však také když měl Mandalorian koncem října premiéru druhé řady, na Disney+ se hlásilo třikrát více lidí než obvykle a téměř třetina lidí obnovovala své předplatné. A také statistiky dokazují, že minimálně v Americe je v rámci Disney+ Mandalorian pětkrát populárnější než cokoli jiného z nabídky. V době koronaviru jsou navíc streamovací služby sázkou na jistotu, jelikož situace kin není příznivá a zlepšení se v dohledné době nerýsuje.

Kromě Hvězdných válek se tak Disney chystá zaplavit svou streamovací platformu i dalším esem ve svém portfoliu: novými seriály ze světa Marvel. Ukázal trailer na chystanou novinku WandaVision, která bude mít premiéru už 15. ledna, The Falcon and the Winter Soldier dorazí 9. března, Loki v květnu, v příštím roce přijde Ms. Marvel nebo Hawkeye. 

Kromě toho Marvel Studios nově oznámil čtyři další projekty: seriál Secret Invasion se Samuelem L. Jackson a Benem Mendelsohnem, spin-off Iron Mana nazvaný Ironheart, Armor Wars s Donem Cheadlem a vánoční speciál Strážců galaxie.

Jestli se ale těšíte, až se necháte zaplavit příběhy z předaleké galaxie, má to zatím jednu zásadní nevýhodu: Disney+ v Česku dosud nefunguje. V příštím roce by se to ale už mělo změnit.