skip to main content

Silné Česko? Silné pasy! Češi jsou v první desítce nejsilnějších cestovních dokladů

Ať jsme hubení, nebo plnoštíhlí, máme krásný pas. Myšlen je cestovní doklad, který patří podle takzvaného Henley Passport Indexu k nejsilnějším na světě. Index porovnává cestovní doklady jednotlivých zemí na základě toho, kam mohou občané jejich prostřednictvím vycestovat.

Český pas letos obsadil deváté místo: jeho držitelé mohou bez víza či s vízem uděleným rovnou na celnici navštívit 183 zemí. Do stejného počtu zemí jako Češi mohou s pasem cestovat Australané, Kanaďané, Novozélanďané a Malťané.

Na dělených místech je před Českem celkem 16 států, z postkomunistických zemí žádná. Těsně za námi skončili Slováci, Maďaři a Litevci, vrchol žebříčku opanovali Japonci s možností navštívit 191 zemí. Následuje Singapur (190) a Německo s Jižní Koreou (189).

Reklama

Henley Passport Index vychází z údajů poskytnutých Mezinárodním úřadem pro leteckou dopravu. Hodnotí celkem 199 pasů a zahrnuje 227 turistických destinací. Index zároveň vypovídá o kvalitě života v jednotlivých zemích – obecně se dá říct, že jaký pas, taková země.

I proto nepřekvapí země na chvostu celého indexu. Nejhůř jsou na tom Afghánistán (26), Irák (28), Sýrie (29), Somálsko s Pákistánem (32) a Jemen (33), tedy země zmítané válkou a rozložené západní intervencí.

„Skokanem“ v žebříčku jsou Spojené arabské emiráty, které si za posledních 10 let polepšily o 47 příček a nyní jsou na 18. místě. Klesají naopak USA a Velká Británie: zatímco ještě před pěti lety šlo o lídry pořadí, nyní jsou společně na osmém místě s počtem 184, a ve srovnání s Českem mají tedy k dispozici jen o jednu zemi navíc.

Reklama

Češi jsou na tom optikou indexu čím dál lépe. Počet zemí, kam se dostaneme jenom s pasem, se neustále zvyšuje. Ještě v roce 2017 jsme mohli totožným způsobem cestovat do 152 zemí. Společně s pasy je svět pro Čechy dostupnější zároveň díky cenám.

Zatímco v roce 1990, kdy průměrný plat sotva přelezl částku tři tisíce korun, stála letenka z Prahy do Paříže a zpět v průměru 11 tisíc, dnes se pohybuje na třetinové částce. Týdenní zájezd do Egypta vyšel krátce po revoluci na 25 tisíc, nyní lze v Rudém moři šnorchlovat klidně za cenu pod 10 tisíc. Padající ceny zároveň nejsou v přímé úměře ke kvalitě hotelů – ta naopak stoupá.

Efekt zrušených víz je nejlépe vidět na místech vhodných pro dovolenou: skokový nárůst českých turistů zaznamenalo Thajsko, kam se lze volně dostat od roku 2011, a rovněž Spojené arabské emiráty, které od nás vízum nevyžadují už šestým rokem. Do Thajska loni cestovalo zhruba 50 tisíc Čechů, do Emirátů ještě víc.

Reklama
Reklama