Koronavirový lockdown netrápí jen lidi, ale i ta zvířata v zoologických zahradách, která si už zvykla na přítomnost návštěvníků. Aby ošetřovatelé zajistili šimpanzům dostatek interakce, umožňují jim volat si navzájem přes Zoom.

Každý den se tak propojí primáti ze Safari parku Dvůr Králové a z brněnské zoo. Navzájem se mohou od osmi od rána do čtyř odpoledne pozorovat a komunikovat spolu přes velkou obrazovku umístěnou v pavilonu.

„Šimpanzi a další vysoce inteligentní zvířata potřebují každodenní podněty. Lidoopové mezi sebou mají komplikované vztahy a propojit je navzájem s další skupinou je pro ně velkým rozptýlením a částečně jim nahradí současnou chybějící interakci s návštěvníky,“ vysvětluje mluvčí Safari parku Michal Šťastný.

info Foto Safari park Dvůr Králové
Foto Safari park Dvůr Králové

Zpočátku přistupovali šimpanzi k experimentu trochu nedůvěřivě, teď jde o každodenní zábavu a rozptýlení, ke kterému se naučili nosit si oříšky a pamlsky k zakousnutí.

Každodenní primátí konference na Zoomu zaujaly i zahraniční média: článek o nich vydal britský Guardian, reportáž připravila televize Euronews, ABC, ale i kanadská, africká a asijská média.

Šimpanzí přenosy vysílají zoologické zahrady živě až do konce měsíce na svém webu a snaží se tak zaujmout možné podporovatele a sponzory z řad veřejnosti.

Zoologické zahrady jsou sice kvůli koronavirovým restrikcím zavřené, ale jejich nároky na provoz se podle Šťastného nezmenšily. „Platíme krmení, vytápění, zaměstnance, a nemáme nárok na žádné kompenzace z vládních programů,“ vypočítává.

Ztrátu Safari park Dvůr Králové vyčíslil na 30 milionů za loňský rok a částka každým dnem roste. „Pokud se uzávěra protáhne do sezony, která u nás začíná v dubnu, ztráta začne strmě stoupat,“ upozorňuje Šťastný.

Foto Safari park Dvůr Králové