Ne, není to další z mnoha přešlapů minulých vlád, ale projekt, který Česko dostal mezi světovou špičku simulační medicíny. Od prvních chvil za ním stojí profesor Petr Štourač.

Nemáte vysloužilý vrtulník? Ideálně záchranářský, kdyby si šlo vybrat. V Brně by ho brali. Čeká na něj heliport na střeše budovy, která vznikla za víc než miliardu díky nadšenectví přetavenému do fáze profesionalizace, jak přiznává muž, který ji řídí. Jde o Simulační centrum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU), kterému k dokonalosti chybí právě jen obří stroj s rotory.

„Česko je sice letecká velmoc, ale volných helikoptér tady moc není a heliport bez vrtulníku není úplný,“ připouští Petr Štourač, šéf SIMU, který v čele centra stojí od samého začátku, respektive ještě dřív, protože je to především jeho hlava, v níž se v minulé dekádě vytvářela podoba areálu, který nemá v Česku konkurenci a i v rámci Evropy patří mezi naprostou špičku.

Vedle toho dokazuje i to, že smysluplné využívání evropských dotací může mít obrovský význam, z něhož v první vlně těží tisíce studentů brněnské medicíny a v dalším kroku my, jejich potenciální pacienti. Je ale namístě vysvětlit, co to vlastně SIMU je.

Forbes Digital Premium