Dopady koronaviru jsou takřka stoprocentně negativní, jedno plus však z celého marasmu svítí jako šperk z bahna: zvýšená ochota pomoci a vyjít si vstříc. Projevy dobra přicházejí v těžkých časech od jednotlivců, ale i od společností.

Tak třeba Česká spořitelna, peněžní ústav, který z podstaty věci vyžaduje striktní pravidla pro zacházení s financemi, nyní nabízí tříměsíční odklad hypoték a spotřebitelských úvěrů. A to pro živnostníky i zaměstnance, žádost bude možno podat elektronicky.

Spořitelna reagovala na doporučení, které vyplynulo z jednání prezidia České bankovní asociace. Prezidium uvedlo, že právě možnost odložení splátek může být vhodným nástrojem na potlačení tíživých aspektů pandemie. Pro banky není doporučení závazné, je tedy na nich, jak se rozhodnou.

Další ukázkou pomoci jsou nabídky společností Microsoft, Google a Cisco poskytovat bezplatně některé ze služeb umožňujících videokonference, což uvítají firmy, jejichž zaměstnanci nyní dělají z domu místo z kanceláře.

Například zákazníci Googlu mohou získat zadarmo produkty Hangouts Meet, G Suite a G Suite Education. Díky tomu se dostanou k funkcím, které jsou obvykle dostupné jen velkým firmám: online schůze až pro 250 účastníků, streamování pro 100 tisíc diváků nebo možnost nahrávat konference a ukládat je na Google Drive. Nabídka zůstane aktivní až do 1. července.

Přívětivě se zachovaly i letecké společnosti Lufthansa, KLM či Air France: nabízejí flexibilní změnu rezervace letenky. Třeba cestující Lufthansy se zabookovaným letem do 30. dubna si budou moci rezervaci zdarma změnit na pozdější termín bez ohledu na to, kam letí.

Vodafone neúčtuje lidem volání do Česka a na Slovensko, pokud je nákaza uvěznila v karanténě v Itálii. A od včerejška rozšířil nabídku kanálů na UPC TV: pro školáky mající vynucené prázdniny přidal dětské stanice, dospělým poskytuje v základní nabídce jindy chybějící dokumentární a sportovní programy a rovněž prémiové kanály Filmbox.

Podobný přístup má i brněnská Společnost SMART comp., provozovatel internetu netbox a internetové televize Kuki: zákazníci televize dostali zdarma přístup k jinak placeným dětským seriálům a filmům a klienti netboxu zase získali možnost Kuki v době prázdnin bezplatně otestovat.

Vydání Forbesu Poslouchej!

Za společnost Alza komunikuje zpravidla zelený ufon a i její „projev dobra“ je jakýmsi mixem pozemských a mimozemských standardů: Alza v reakci na razantně navýšený počet home officů upravila svůj program pronájmu elektronických zařízení, aby byl použitelný i v kratším časovém horizontu. Zatímco dřív se zájemce o službu musel upsat minimálně na rok a půl a za měsíční paušál používal počítač nebo telefon, nyní se časový úvazek zkracuje na čtyři měsíce. Má to však háček: člověk, který tuto variantu zvolí, zaplatí dva měsíce pronájmu navíc.

Pro představu: čtyřměsíční půjčka notebooku Lenovo V130—15IKB Iron Grey, který je na kancelářskou práci dostačující a běžně stojí přes 11 tisíc korun, vyjde na 3594 korun. V ceně je i pojištění proti poškození či krádeži.

Kromě společností se do pomoci zapojují i jednotliví lidé, což je svým způsobem ještě cennější, neboť jsou prakticky vyloučeny pochyby o jejich nezištnosti. Česká televize přinesla příběh tatéra Davida Vondrovského, který při práci používá běžně roušky a část z nich se rozhodl darovat onkologickým pacientům, pro něž jsou nezbytné a kvůli koronaviru se staly nedostatkovým zbožím.

Z velmi složité situace už takto pomohli různí dárci prostřednictvím sbírky Nadačního fondu Šance onkoláčkům téměř dvěma stovkám rodin.