skip to main content
Breaking News

Situace v Afghánistánu podle odborníků výrazně nezasáhne český export

Afghánistán není podle odborníků pro české exportéry významný partner. Současná situace, kdy radikální islamistické hnutí Tálibán získalo v posledních dnech kontrolu prakticky nad celým Afghánistánem, se tak zásadně ve výsledcích tuzemského zahraničního obchodu neprojeví.

Negativně může ovlivnit hlavně konkrétní vývozce strojů na výrobu energie, nebude to ale fatální. ČTK to dnes řekli generální ředitel státní agentury CzechTrade Radomil Doležal a místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. V tabulce rizikovosti Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoje je Afghánistán zařazen k nejvyšší úrovni teritoriálního rizika.

Reklama

Agentura CzechTrade nemá podle Doležala v Afghánistánu zahraniční kancelář a na tuto oblast se nezaměřuje. „Vzhledem k tomu, že Afghánistán není významným exportním partnerem, má současná situace pouze minimální dopad na český export,“ uvedl.

Reklama

Český export do Afghánistánu předloni podle Daňka činil 717 milionů korun, loni klesl na 349 milionů korun. Čeští vývozci v prvním pololetí letošního roku do Afghánistánu vyvezli zboží za pouhých 28 milionů korun, meziročně je to propad o zhruba 82 procent. Dovoz z Afghánistánu do ČR v roce 2019 dosáhl na 5,5 milionu korun, loni 1,9 milionu korun.

Hnutí Tálibán v neděli obsadilo afghánskou metropoli Kábul, v pondělí oznámilo ukončení bojů. Česká republika i další členské země protitálibánské koalice, se z hlavního města snaží evakuovat své zaměstnance i místní spolupracovníky.

Situace na tamním letišti je podle informací ČTK extrémně složitá a nepřehledná, na místě už působí i zástupci Tálibánu.

Reklama
Reklama