Americká obchodní aplikace Robinhood, přes kterou investují zejména masy drobných investorů, podnikla první kroky směrem ke své veřejné obchodovatelnosti.

Její spoluzakladatel a CEO Vlad Tenev se na Twitteru pochlubil, že firma nachystala první dokumenty pro Americkou komisi cenných papírů (SEC), která bude žádost o vstup na burzu posuzovat. O počtu vydaných akcií nebylo stejně jako o cenovém rozpětí titulu zatím rozhodnuto.

Tak či onak se tato data dozvíme, jakmile budou základní dokumenty (označované jako S-1) veřejné.

Ještě loni na podzim se o vstupu na burzu přitom pouze spekulovalo. O burzovních záměrech Robinhoodu tehdy jako první informoval server Bloomberg.

Firma během loňského září uzavřela masivní investiční kolo, v němž si došla pro 660 milionů dolarů, což její valuaci posunulo na téměř 12 miliard dolarů. V této fázi už nedávalo pro zúčastněné mnoho smyslu, aby společnost zůstala nadále soukromá.

Těsně před koncem roku se spekulace začaly potvrzovat: agentura Reuters přišla se zprávou, že Robinhood si na cestě k IPO najal poradce z Goldman Sachs. Velké plány ale částečně narušil skandál s akciemi GameStopu.

Osmadvacátého ledna Robinhood svým uživatelům oznámil, že z důvodu „aktuální tržní volatility“ omezuje obchodování – bylo možné pouze prodávat – s některými tituly. Jmenovitě šlo právě o GameStop nebo síť multikin AMC.

To se pochopitelně setkalo s obří uživatelskou nevolí a vyústilo v reputační problém. Některé zahraniční weby spekulovaly o možném zdržení IPO, každopádně dva měsíce po velké kauze už jde Vlad Tenev se svým týmem neohroženě vstříc svému cíli a míří na NASDAQ.