skip to main content
Fintech

Skandálům navzdory. Robinhood chystá první dokumenty ke vstupu na burzu

Americká obchodní aplikace Robinhood, přes kterou investují zejména masy drobných investorů, podnikla první kroky směrem ke své veřejné obchodovatelnosti.

Její spoluzakladatel a CEO Vlad Tenev se na Twitteru pochlubil, že firma nachystala první dokumenty pro Americkou komisi cenných papírů (SEC), která bude žádost o vstup na burzu posuzovat. O počtu vydaných akcií nebylo stejně jako o cenovém rozpětí titulu zatím rozhodnuto.

Tak či onak se tato data dozvíme, jakmile budou základní dokumenty (označované jako S-1) veřejné.

Ještě loni na podzim se o vstupu na burzu přitom pouze spekulovalo. O burzovních záměrech Robinhoodu tehdy jako první informoval server Bloomberg.

Reklama

Firma během loňského září uzavřela masivní investiční kolo, v němž si došla pro 660 milionů dolarů, což její valuaci posunulo na téměř 12 miliard dolarů. V této fázi už nedávalo pro zúčastněné mnoho smyslu, aby společnost zůstala nadále soukromá.

Těsně před koncem roku se spekulace začaly potvrzovat: agentura Reuters přišla se zprávou, že Robinhood si na cestě k IPO najal poradce z Goldman Sachs. Velké plány ale částečně narušil skandál s akciemi GameStopu.

Osmadvacátého ledna Robinhood svým uživatelům oznámil, že z důvodu „aktuální tržní volatility“ omezuje obchodování – bylo možné pouze prodávat – s některými tituly. Jmenovitě šlo právě o GameStop nebo síť multikin AMC.

To se pochopitelně setkalo s obří uživatelskou nevolí a vyústilo v reputační problém. Některé zahraniční weby spekulovaly o možném zdržení IPO, každopádně dva měsíce po velké kauze už jde Vlad Tenev se svým týmem neohroženě vstříc svému cíli a míří na NASDAQ.