Lyžaři mají šanci, že se v pondělí dočkají. Skiareály se totiž chystají otevřít. Doba je však turbulentní a situace stále nejistá. Rozhodující bude tento víkend. Konec nouzového stavu sice návrat na sjezdovky umožňuje, z řad jejich provozovatelů ale zaznívá nedůvěřivé: „Uvidíme, co na nás vláda ještě vymyslí.“
Na Lipně se budou snažit otevřít hned v pondělí. Obchodní ředitel tamního skiareálu Matěj Kratochvíl ale připouští, že je v tom zatím velká nejistota. „Můžeme ihned zahájit provoz, jako jsme to udělali během vánočních svátků, vše je připravené,“ říká nicméně.
Podobně reagují i na Klínovci, kde upravují parkoviště a povolali do akce všechny zaměstnance, aby měli lyžaři veškerý komfort. Zástupce skiareálu Klínovec Martin Koky ale potvrzuje, že situace je ošidná a zatím nikdo nemá plnohodnotné informace. „Ještě v neděli večer proběhne telekonference se zástupci Asociace horských středisek, protože se přes víkend může ledacos změnit,“ dodává.
Ředitel asociace Libor Knot totiž předpokládá, že situace nezůstane stejná, jak se jeví teď. „Vláda určitě dnes nebo do neděle bude hledat nějaká jiná řešení, která omezení znovu nastaví, ať už to bude na základě zákona o veřejném zdraví, nebo po dohodě s hejtmany,“ míní Knot.
Obává se, že se tato omezení budou týkat i skiareálů. „Nejhorší varianta je ta, že se vleky rozjedou a za pár dnů někdo přijde s tím, že je zase musíme vypnout. Nemyslíme si ale, že taková omezení budou moci být plošná,“ dodává.
Bojí se ale i toho, že pokud skiareály zůstanou zavřené například na základě rozhodnutí krajské hygieny, nebudou už jejich provozovatelé moct za dny od konce nouzového stavu čerpat státem slíbené kompenzace.
„Jestliže stát nepřijde do neděle na způsob, jak provoz na sjezdovkách zastavit, majitelé skiareálů začnou v pondělí žádat o kompenzace ve výši poloviny nákladů za 50 dnů, kdy nemohli fungovat. Pokud nás naopak vláda do neděle zastaví, budeme muset řešit, jak se k tomu postavit. Teď to nevíme,“ popisuje Libor Knot nepřehledný stav.
Klínovec i Lipno, stejně jako i ostatní skiareály, nicméně pořád doufají, že provoz zahájí, a chystají se dodržovat opatření, která vláda vydala ještě za trvání nouzového stavu. Při čekání na lanovku tak budou stát lyžaři v rozestupech, které vymezí koridory, nutné budou roušky či respirátory, vše, co je potřeba, se bude dezinfikovat a restaurace budou dál fungovat formou výdejních okének.
Ve vnitřních prostorách se pak počítá s dodržováním patnácti metrů čtverečních na lyžaře. Martin Koky věří, že se lidé budou chovat zodpovědně, protože sem jedou mimo jiné proto, aby udělali něco pro své zdraví, ne aby se nakazili.
Za možnost otevřít jsou provozovatelé pochopitelně rádi, nepočítají ale s tím, že by obnovený provoz smázl ztráty nejisté sezony, tržby by však mohly pokrýt provozní náklady.
„Máme zatím ve stavu všechny zaměstnance a chceme je udržet, což nás přijde měsíčně na čtyři miliony korun ve mzdových nákladech. Další stovky tisíc jsme investovali do přípravy areálu podle vládních opatření. Kdybychom byli v provozu, už by byly tyto peníze dávno zpátky v provozních výnosech. V současné době samozřejmě s žádným ziskem nepočítáme,“ říká Matěj Kratochvíl.
Skiareálu Klínovec na tržbách uteklo za březen minulého roku a tuto sezonu celkem 150 milionů korun. „Teď jsme každý den na nákladech v minusu 1,5 milionu korun. V běžném provozu bychom tržili okolo tří milionů denně,“ dodává pro dokreslení finanční situace Martin Koky.
Kromě programu Antivirus žádná státní kompenzace skiareálům zatím nedorazila. Speciální program pro skiareály se totiž otevírá v pondělí, tedy ve stejný den, v jaký mají naději otevřít i sjezdovky a lanovky. „Snad nás vláda nehodí přes palubu v duchu: když už padáme my, ať padají všichni,“ doufá Koky.
I v rámci této kompenzace přitom mají skiareály možnost dosáhnout nejvýše na 1,8 milionu eur za období od loňského března do současnosti. I kdyby třeba majitelé na Klínovci získali maximální částku, což nemusí, pokryla by jim maximálně 35 procent nákladů.
V ještě větší nejistotě prožijí tento víkend areály, které patří do uzavřených okresů. Jejich situaci teď řeší právníci. „Připravujeme se na to, že v pondělí otevřeme, ale ve hře je několik variant,“ říká obchodní a marketingový manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn Adam Svačina.
Okres může zůstat zavřený, ale skiareál přesto, pokud to bude možné, otevře, byť třeba v omezené míře jen pro místní lyžaře. Další variantou je, že hejtman nepovolí provoz obchodů a služeb a sjezdovky tak zůstanou zavřené.
„Budeme se řídit platnými nařízeními, rozhodně nepůjdeme proti nim. Teď jsme tedy v takovém stand-by režimu a i když se dozvíme až v neděli odpoledne, že otevřít můžeme, vše potřebné zařídíme třeba i přes noc,“ vzkazuje Adam Svačina.
Lyžařská sezona začne příští týden také v Itálii – tamní lyžaři už to mají na rozdíl od těch českých jisté. Jako první se v pondělí otevřou alpská střediska v regionech Lombardie, Piemont a Benátsko. Lyžaře tak například přivítá Livigno, Bormio či Cortina d’Ampezzo.
Kapacita vleků a lanovek ale bude omezená na třicet procent, a proto by si měli návštěvníci raději skipasy a parkovací místa zarezervovat předem, protože jejich počet bude omezený. Omezená bude i provozní doba barů a restaurací, které musejí zavírat nejpozději v 18 hodin.
Ve středu se pak otevřou sjezdovky v oblasti Trentino, kde leží například střediska Madonna di Campiglio či Passo del Tonale, a ve čtvrtek pak areály v malém regionu Valle d’Aosta u hranic s Francií.
Všechna tato střediska patří do takzvané žluté zóny s nejnižší mírou rizika nákazy. Výjimkou je Bolzano, které nese o stupeň vyšší, oranžové riziko. Střediska v této oblasti, mimo jiné Val Gardena nebo Alta Badia, se proto otevírat nebudou.
Turisté z Česka, podobně jako z jiných zemí, budou mít ale lyžování v Itálii ztížené. Češi musí doložit negativní test na koronavirus ne starší než 48 hodin a zároveň nahlásit svůj příjezd místním úřadům. V Itálii zůstávají denní přírůstky nakažených nad hranicí deset tisíc denně.