Sváteční sezona je oficiálně tady (příští víkend už je první adventní neděle) a spolu s ní kolektivní touha navštívit zimní říši divů známou jako Laponsko, navíc u těch nejmenších zvýšená premiérou druhého dílu Frozen.

Přestože se Laponsko rozprostírá napříč Švédskem, Norskem, částmi Ruska a Finska, poslední jmenovaná země je nejlepším cílem k návštěvě, pokud chcete kromě Santa Clause a sobů vidět navíc i polární záři.

Finský arktický region se navíc může pochlubit řadou luxusních ubytování, jež nabízí zážitkové výlety, třeba až na severní pól. Finové se navíc v posledních letech předhánějí, aby ubytování v jejich laponské části udělali co nejrozmanitější. Kromě obligátního srubu se tedy můžete ubytovat v domku na stromě, ledovém hotelu nebo iglú.

Takže kupte stylovou bundu, čepici a palčáky a zabookujte si víkend na jednom z následujících míst.

Skleněná iglú v Arctic Snow hotelu, Rovaniemi

Přímo v srdci finského Laponska, v městečku Rovaniemi, se nachází hotel, který kombinuje hned dvě lákadla v jedno. Hotel částečně postavený z ledu a sněhu a také iglú s prosklenými střechami, skrz které můžete při usínání sledovat polární záři. Kromě toho si můžete vysekat sochu z ledu, jít chytat ryby na zmrzlé jezero Lehtojärvi nebo navštívit laponskou rodinu a zjistit, jak se žije mimo luxusní resort.

Octola Lodge, Rovaniemi

Krása Laponska je mimo jiné v jeho syrovosti, jedná se o poslední opravdovou divokou přírodu na evropském kontinentu. Uprostřed ní se ocitnete, pokud se na pár nocí ubytujete v hyperluxusním resortu Octola, kam jezdí jen ti nejnáročnější. Ať už si pronajmete z jedné strany prosklený a z druhé sněhem zapadaný srub, nebo pouze jeden pokoj, bude o vás postaráno jako o krále.

Snowman World Class Resort, Rovaniemi

„Nejvíc cool místo na severním pólu,“ stojí v popisku hotelu. A dost pravděpodobně je to pravda. Užít si tu můžete pozorování polární záře z vyhřívané vířivky, prosklené moderní chatky nebo tradiční saunu. To všechno uprostřed lesů odříznuti od civilizace.

Arctic TreeHouse Hotel, Rovaniemi

Jestli vás vždycky lákalo mít alespoň na pár dní svůj vlastní domek na stromě, pak máte štěstí, tady si ho můžete pronajmout. A je to tak bezva, jak to zní. Navíc proč nebýt polární záři, co nejblíž to jde, že ano. A navíc hned kousek od vás je kopec, na kterém si můžete zasáňkovat. Ideální místo pro děti všeho věku.

Northern Lights Ranch, Köngäs

Také jste někdy toužili po usínání pod hvězdami s tou nejčistší a nejjasnější oblohou? Northern Light Ranch, který se nachází v nádherném a klidném finském Köngäsu, právě díky své poloze chrání noční oblohu před umělým světlem, a poskytuje tak optimální příležitost k pozorování polární záře a noční oblohy.