Vítr je studený, ale atmosféra vřelá, povznesená. Je listopad 1947 a Alžběta II. se vdává. Po boku budoucí anglické královny stojí coby novopečený ženich ztepilý mladík v uniformě nadporučíka – princ Philip, vévoda z Edinburghu. Mezi záplavou svatebních darů se leskne ten od československého prezidenta Edvarda Beneše – kolekce Splendid z karlovarské sklárny Moser.

Tak hodně štěstí a dlouhá společná léta! Zvolané přání se v tomhle případě naplnilo vrchovatě. Neboť o šedesát let později slavil stejný pár další svatbu. Diamantovou. Dary se různily, ale jeden byl stejný jako tenkrát. A pocházel ze stejného místa. Českým darem byla opět kolekce Splendid z Moseru.

Edvard Beneš je dávno pryč. Pryč je zlý režim, který následoval. Pryč je i sedm prezidentů, kteří přišli po Benešovi, pryč je třináct britských premiérů, kteří sloužili britské koruně pod stávající panovnicí. A pryč je od letošního dubna i princ Philip, ten fešák v důstojnickém stejnokroji z roku 1947.

Alžběta II. je tu stále. A také ikonická kolekce Splendid. Navenek možná vypadá křehce, ale vůči času je obdivuhodně odolná – řeč je o kolekci, ale vlastně se klidně může týkat i královny.

Sklářský produkt z Varů ovšem již překonal hranice běžného lidského bytí. Kolekce, jejíž jméno je odvozeno od latinského slova „splendidus“ čili „skvostná, nádherná“, byla poprvé vyrobena v roce 1911, tedy před 110 lety.

Skvostná? Nádherná? Výstižné označení, byť v tomto hodnocení nutně záleží na vkusu. Patrně ještě výstižnější, poněvadž na vkusu nezávislá a tudíž neoddiskutovatelná je přezdívka celé sady. Říká se jí sklo králů a skutečnost, že kolekci vlastní zástupkyně vládnoucí dynastie Windsorů, k tomu pochopitelně přispěla. Ale zdaleka nejen ta.

Splendid s rodovým znakem má i španělský král Juan Carlos I., který ji obdržel v roce 2000, kdy letní sídlo španělských králů nedaleko města Segovia hostilo výstavu o historii a současnosti skla od Moseru.

A když byla řeč o sňatku, v roce 2004 doprovázely poháry svatební hostinu dánského korunního prince Frederika a Mary Elizabeth Donaldson. Kolekce se třpytí mimo jiné také na dvoře norského královského páru Haralda V. a Sonji a v královských rodinách z Jordánska, Saúdské Arábie, Maroka a Egypta. Těšila i papeže Benedikta XVI. nebo prezidenty Václava Havla a T. G. Masaryka.

Pod novoklasicistní kolekcí je podepsaný Leo Moser. Jednalo se o syna zakladatele sklárny Ludwiga Mosera a vnuka Lazara Mosera, údajně prvního Žida, jemuž bylo počátkem roku 1820 uděleno povolení k práci a pobytu v Karlových Varech.

Dovést brus k dokonalosti vyžaduje od brusiče hluboké soustředění a naprostou přesnost.

Díky tomu se Ludwig léta páně 1833 ve Varech narodil a po letech putování a pokusech prorazit jako rytec skla kupříkladu v Lipsku a Berlíně se vrátil do rodného města. Tam nejprve provozoval butik s číškami a poháry s nápisy a monogramy a v březnu 1857 zřídil ve městě ryteckou dílnu a prodejnu skla. Historie věhlasné značky tím začala počítat roky až do nynějška.

Leo Moser značku dál rozvíjel a coby technický ředitel dostal od otce za úkol přijít s produktem, který by odpovídal dobovému vkusu a zároveň ukázal široké technologické možnosti sklárny. Leo vsadil na tradiční vzory a mistrovsky broušenou kompozici z klínových řezů. Výsledek? Splendid.

Vydání Forbesu Outsider

Takto kolekci charakterizuje sama sklárna Moser: „Kombinuje několik typů brusu – noha se brousí do hran, kalich je téměř po celém povrchu zdoben velmi jemným křížovým brusem. Zkřížením vzniká síť kosočtverečných pyramidek. Leo Moser do designu zapojil také jemné olivkové čočky, které prolínají křížový brus a v nichž se nádherně odráží světlo. Dovést brus k dokonalosti vyžaduje od brusiče hluboké soustředění a naprostou přesnost.“

Podle informací z Moseru se na výrobě přelomového setu podílí nejméně šestatřicet párů rukou a Splendid je vyráběn technikou, kterou si sklárna nechala roku 1919 patentovat. Reliéfní dekor z 24karátového zlata je dalším prvkem, díky němuž vypadá sada drahocenně, zvlášť když ji doplňují personalizované monogramy nebo erby.

Splendid je vyfoukáván do vysoustružených bukových forem, které pocházejí ještě z časů Ludwiga Mosera. A 110 let trvání kolekce uctily sklárny limitovanou edicí Splendid zdobenou originálním emblémem „M“.

Není-li vám to do kolébky dáno, srdce jako kníže Rohan mít nemůžete. Zato si lze pořídit skleničky z ještě o dost vyšších aristokratických kruhů. Člověk nemusí vládnout Anglii, a přesto může mít sklo králů.