Žáci Středního odborného učiliště Škoda Auto představili model Škoda Slavia. Otevřený vůz označovaný jako spider odkazuje dvakrát do minulosti. Poprvé svým názvem k jízdním kolům Slavia, která stála na počátku založení fabriky v roce 1895, a tedy u začátku spolupráce Václava Laurina a Václava Klementa, podruhé k závodnímu vozu Škoda 1100 OHC z roku 1957, jehož designem se žáci nechali inspirovat.

Studie je postavená na základě sériové Škody Scala, která mimo jiné přišla o střechu a zadní dveře. Naopak interiér a nápravy zůstaly. Motor je známý stopadesátikoňový benzinový koncernový čtyřválec 1,5 TSi.

Škoda Slavia | Foto Škoda Auto

„U příležitosti letošní oslavy 125 let automobilky nám všem bylo jasné, že naším žákovským vozem chceme připomenout její založení a počátky automobilismu. Jako nekompromisní spider navazuje Škoda Slavia na tradici otevřených vozů z průkopnických let automobilismu. A k tomu se první název značky, který používali Václav Laurin a Václav Klement, dokonale hodí,“ uvedl Ludvík Arazím, autoelektrikář z žákovského týmu Azubi Car.

Škoda Slavia | Foto Škoda Auto

To, že by se vůz dostal do sériové podoby, není reálné. Každoroční studie ale pomáhají žákům hlavně třetího ročníku rozvíjet jejich know-how. Škoda Slavia je už jejich sedmým počinem v řadě. V roce 2014 debutovali učňové s vozem Citijet, který byl dvoumístnou verzí modelu Škoda Citigo. Samotné střední odborné učiliště bylo v Mladé Boleslavi založeno v roce 1927.