Noviny, které obvykle v pár výtiscích zůstanou na stancích ležet až do večera, byly v New Yorku na mnoha místech tentokráte rozebrané už po ránu. Po dlouhém volebním dnu a noci Spojené státy procitly do nové reality. Americký lid promluvil a vybral příštího prezidenta. Bude jím Donald Trump.

Zdroje jeho vítězství jsou v něčem podobné, jako byly letos na jaře příčiny rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie. Krajní skepse vůči politickému establishmentu, který v případě brexitu představoval Brusel, ve Spojených státech pak federální vláda a Kongres ve Washingtonu. Důvěra v politické instituce je v USA historicky nízká. Politický outsider Trump slíbil, že „vysuší bažinu Washingtonu“, a vyhrál.

Druhým společným jmenovatelem je pocit velké části voličů, že ekonomické a společenské změny posledních desetiletí přetvářejí svět, který znali, rychleji a především jinak, než by chtěli a dokázali se s tím vyrovnat.

Čtěte také: Cesta k miliardám aneb 34 divokých let Donalda Trumpa

Není náhoda, že jak v případě brexitu, tak v amerických volbách byla důležitým tématem imigrace. Tedy fenomén, který v sobě spojuje strach z toho, že nově příchozí berou lidem práci, tak právě i z nevratných kulturních posunů. Trump brutálně populisticky slíbil, že ilegální imigranty deportuje, a vyhrál.

Americká předvolební kampaň byla bezprecedentně negativní, demokratická kandidátka Hillary Clinton byla většinově viděna jako součást problému, nikoli jako možné řešení, a proto se Američané přiklonili k Trumpovi. Podobně jako v brexitu – riskantní krok do neznáma byl pro voliče nakonec přijatelnější volbou, než by bylo pokračování dosavadního stavu.

Heslo Trumpovy kampaně znělo „Make America Great Again“. Ale o čem vlastně vypovídá to „again“? O obrovské deziluzi a nejistotě Američanů. Lépe už bylo? Dvě třetiny Američanů si myslí, že jejich země se ubírá špatným směrem. Trump slíbil, že bude opět dobře, a vyhrál.

Čtětě také: O zdech, malých rukou a statusu hvězdy. Trumpovo ego v citátech

Na konci hořké, temné, dryáčnické volební kampaně je americká společnost ostře rozdělena. Donald Trump ve svém vítězném projevu uvedl, že chce být prezidentem všech Američanů. Patrně se mu to nemůže povést, ale pro Evropu, pro Česko, by bylo nejen nesmyslné, ale i nebezpečné a krátkozraké, kdybychom Trumpovi už předem přáli debakl.

Donald Trump je v mnohých ohledech krajně problematická osobnost. Jako kandidátovi jsme se mu mohli vysmívat, ani teď ho nemusíme mít rádi. Ale škodolibost už není namístě, není v našem zájmu, aby Trump selhal. Pokud bude nemocná Amerika, bude na to doplácet celý demokratický svět. Evropa i Česko. Jakkoli se nám to nemusí říkat lehce, přejme si, aby Donald Trump byl co možná úspěšný prezident.