skip to main content
Český byznys

Škodovka dostane nového šéfa a má být masovější. Do čela automobilky míří Thomas Schäfer

Největší česká automobilka získá po necelém měsíci rozhodování nového šéfa. Stane se jím padesátiletý manažer Thomas Schäfer, který dosud vedl jihoafrickou větev koncernu Volkswagen. Podle informací německého webu Automobilwoche má být Schäfer dnes – tedy v pondělí 3. srpna – zvolen do vedení představenstva Škody Auto.

Schäfer tak v čele mladoboleslavské automobilky nahradí Bernharda Maiera, který ji vedl necelých pět let. Maierův mandát měl původně trvat až do letošního podzimu, nakonec byl však jeho odchod ohlášen už začátkem července.

Reklama

Za náhlým odchodem z vysokého postu stojí podle německých médií neshody s šéfem celého koncernu Volkswagen Herbertem Diessem.

Ten se netají tím, že směřování Škodovky pod taktovkou Maiera nebylo v souladu se zájmy celého koncernu. Jasně se k tomu vyjádřil v aktuálním rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Je nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ řekl Diess v souvislosti s tím, že Škoda Auto podle něj není, co se týče objemu prodaných aut, dostatečně agresivní v konkurenci s Korejci a Francouzi. „Škoda musí posílit v segmentu cenově výhodných aut,“ prohlásil.

O novém šéfovi Škody Auto Schäferovi se spekulovalo už v posledních dnech, ale ve hře byla i další jména – mezi nimi také manažer a někdejší vládní místopředseda pro ekonomiku Martin Jahn, který v těchto dnech skončil jako výkonný viceprezident pro prodej a marketing jednoho z podniků skupiny Volkswagen v Číně.

Reklama
Thomas Schäfer v továrně v jihoafrickém Uitenhage

Thomas Schäfer působí ve Volkswagenu od roku 2012, v posledních pěti letech vedl aktivity automobilky v Africe. Do Wolfsburgu přišel z Daimleru, kam nastoupil po studiích zkraje 90. let a postupně se tam vypracoval na vysoké manažerské posty.

Jaké budou jeho kroky ve Škodovce, není zatím zřejmé. Jisté je, že po poslední rošádě na exponovaných manažerských postech panuje v koncernu Volkswagen napětí – a právě samotný šéf celého koncernu Diess si upevňuje svou pozici, o níž se ještě před pár týdny spekulovalo, že je nahnutá.

Reklama
Reklama