Letecká skupina Smartwings Group, jejíž součástí jsou společnosti Smartwings a České aerolinie, v pondělí oznámila Úřadu práce ČR záměr hromadného propouštění. Společnost k němu byla nucena přistoupit kvůli špatné situaci v leteckém průmyslu způsobené pandemií koronaviru.

Redukce počtu zaměstnanců by se mohla dotknout dle vývoje situace až 600 zaměstnanců skupiny: konkrétně profese pilotů, stevardů, členů provozního personálu i administrativních pracovníků.

„Čeká nás nejobtížnější období za dobu naší existence. Abychom společnost zachránili, musíme přistoupit k realizaci bolestných, ale nevyhnutelných  opatření,“ uvádí k rozhodnutí Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

„Odvětví letecké přepravy čelí největší krizi v historii letectví a naší povinností je udělat vše pro to, aby se skupina Smartwings udržela na trhu a mohla tak zajistit zaměstnání a perspektivu co možná největšímu počtu našich zaměstnanců.“

K ukončení pracovních poměrů v rámci hromadného propouštění by mělo dojít postupně od července 2020 do února 2021. České aerolinie a Smartwings současně umožní zaměstnancům, kterých se organizační změna dotýká, přejít na dobu do jednoho roku na tzv. neplacené volno. Propouštění proběhne v souladu se zákoníkem práce.  

„V této souvislosti připomínáme, že ke stejnému opatření byly nuceny přistoupit i další letecké společnosti, např. Lufthansa se v této době chystá propustit 22 tisíc svých zaměstnanců,“ dodává firma v tiskové zprávě.