skip to main content
Breaking News

Skupina Volkswagen za sebou má rekordní půlrok a vyhlíží další růst

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v prvním pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur. Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord.

Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Společnost, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém dnešním sdělení.

Reklama

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. „Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického,“ uvedl šéf společnosti Herbert Diess.

Reklama

Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

V polovině loňského roku vykázal Volkswagen provozní ztrátu 1,5 miliardy eur, přičemž obzvlášť špatné bylo právě druhé čtvrtletí. Už nyní jsou ale příjmy před zdaněním vyšší než za celý loňský rok.

Reklama
Reklama