Během nepandemických časů by oplýval návštěvníky. Jeden vedle druhého by se tísnili v jeho blízkosti, jen aby se pokochali kouzlem místa či pořídili fotku na Instagram. Objekt bývalé plynárny v Hřensku ovšem uzavřela restriktivní opatření, a tak se místo turistům otevírá novému investorovi.

„Původně jsem ho prodávat nechtěl. Pro mě je to srdeční záležitost. Navíc penzion a restaurace vydělávají a zájem i příjmy každým rokem stoupají,“ říká současný majitel Jan Pecka.

„Uvědomil jsem si ale, že nemovitosti jsou dost možná na vrcholu, a tak je nejvyšší čas to zkusit a soustředit se na nové výzvy,“ odmítá dlouholetý regionální podnikatel v gastronomii to, že by ho k prodeji přiměla nynější krizová situace.

Kamenný dům z roku 1905, v jehož prostorách se momentálně nachází restaurace a penzion, původně sloužil jako plynárna. Konkrétně se v ní vyráběl acetylen, který se následně rozváděl do okolních staveb, kde se používal ke svícení.

Stará plynárna, Hřensko

Rozvíjející se elektrifikace nicméně potřebu tohoto plynu postupně zmenšovala, až se přestal vyrábět úplně. Plynárna zůstala opuštěná a chátrala.

Před destrukcí ji v roce 2003 zachránil podnikatel Richard Franěk. Kompletně ji obnovil a 15 let nato prodal právě Peckovi. Ten přetvořil interiér budovy a z kdysi zpustlého místa učinil vyhledávaný turistický cíl, který se stal součástí mnoha digitálních bedekrů a instagramových příspěvků.

Objekt je přitom výjimečný nejen vzhledem, ale i polohou – leží mezi skalami, v srdci Národního parku České Švýcarsko, uprostřed stezky vedoucí k nedaleké Pravčické bráně a Soutěskám. Pakliže se život vrátí „do normálu“, projdou kolem něj stovky až tisíce lidí denně.

Jen o fous dál za hranicemi jsou oblíbené pamětihodnosti jako skalní most Bastei nebo pevnost Königstein.

„Obvykle ve městě není kde zaparkovat a tudy se táhnou štrůdly turistů,“ ukazuje brzy dvaačtyřicetiletý Jan Pecka na přilehlou hlavní silnici. „Mnoho z nich pak skončí u nás, ať už na jídle, pití, nebo jen podívat se na budovu a vyfotit ji,“ dodává.

Stará plynárna, Hřensko, Jan Pecka

Ostatně i proto si nemovitost o celkové podlahové ploše 260 metrů čtverečních cení na téměř 32 milionů korun.

„Leckoho částka může překvapit, ale za mě není nereálná. Věřím, že se budova prodá, záleží jen kdy,“ tvrdí realitní agent Jiří Hanousek, který objekt nabízí k prodeji.

Vědomi si exkluzivity stavby, jejíž roční zhodnocení přesahuje 12 procent, Hanousek s Peckou cílí rovněž na zahraniční investory. Propagační video dokonce nechali nadabovat rodilými mluvčími v dalších čtyřech jazykových mutacích: angličtině, němčině, ruštině a polštině.

První zájemci – prozatím z Česka – už se ozvali a čekají je osobní prohlídky.

Pokud se tedy ve vás právě probudila touha starou plynárnu vlastnit a disponujete dostatečným kapitálem, měli byste se co nejdříve zařadit do fronty, než bude pozdě.