Teploty zatvrzele odmítají hřát, ale vy už toužíte jít naproti létu, rozpékajícímu asfalt jako v devadesátkově reklamě na Coca-Colu. Co k tomu potřebujete? Nové tenisky!

Někdo přes prázdniny vystačí s žabkami, jiný nedá dopustit na formální obuv. Jenže vy ne. Vy chcete utrácet, chcete se předvést a chcete se zamilovat do nového páru bot.

A přesně z toho důvodu přinášíme několik tipů na modely, ze kterých mohou být i víc než jen táborové lásky.

Le Coq Sportif R1100 x Shoez Gallery

Dva galští kohouti na jednom smetišti – a výsledkem není létající peří, ale pár, ve kterém můžete letět kamkoli.

Spolupráce tradiční francouzské sportovní značky (nechme stranou, že většinu v ní drží Švýcaři) s lyonským sneakershopem nese podtitul „Aux Pieds Des Pentes“, o kterém překladač napovídá, že znamená „na úpatí svahů“.

Budeme mu důvěřovat a dodáme, že jedenáctistovky snesou i pedály kola nebo libovolnou další aktivitu v horoucím městě.

Bottega Veneta Jumbo Sneaker

Pokud vás spíš než svahy vábí údolí, můžete se jimi kolébat v téhle luxusní klauniádě. Italskou výrobu pocítíte na cenovce, vyhlížející tisíc euro, mohutnou gumovou podrážku v každé louži, jestli se nám letošní léto neumoudří.

Turecký designér Safa Sahin držel na rozdíl od své práce pro Balmain futuristické tendence na uzdě, ale typický maximalismus prostě nezapře.

Toyoda Gosei Airbag x Asics Gel-Sonoma 15—50

Raději něco dostupnějšího a vhodnějšího do časů, kdy louže plní vrtochy počasí dané klimatickou změnou? Dvě japonské firmy společně roztočily kola cirkulární ekonomiky a přišly s lehkými, elegantními teniskami z materiálu z vyřazených zkušebních airbagů.

Naživo vypadají ještě lépe než z obrázků, jen doporučujeme jít o půl čísla výš.

A pokud poptáváte sneakers z menší férové výroby, nebo prostě holdujete tradičnějším siluetám, mohla by vás nadchnout nabídka sympatické španělské značky Flamingos‘ Life.

Saucony x Jae Tips Grid Azura 2000

První sneakersky všeuměla z Bronxu a hned trefa. Není těžké uhodnout, jaké barvy má Jae Tips nejraději, a pokud s jeho vkusem souzníte, pestrá paráda se žvýkačkovou podrážkou vám obarví i sebechmurnější léto.

Jae mluví o Saucony jako o „podceňované značce“, ale v jeho modelu vás na ulici nepodcení ani barvoslepí.

A-COLD-WALL* x Timberland 3-Eye Boat Shoe

Že barvy nenávidíte? Že je vaše duše černá jako hladina jezera za půlnoci bez měsíčního svitu? Uznáváte existenci léta, ale ve sluchátkách vám i v červnu duní The Sisters of Mercy?

Žijeme v neuvěřitelné době, tudíž i pro vás se najdou boty jako dělané na zdolání léta. Temné lodní mokasíny propojují ostrovní industriál s americkým outdoorem a kupodivu to funguje.

Relativně příznivá cenovka navíc může být pro někoho bezbolestným vstupem do světa jinak prémiového britského brandu.

MCM x Crocs Belt Bag Clog White

Nebudeme se tvářit, že tenhle tip bolí. Ale stejně tak se nelze tvářit, že boty, vzniklé jako boží trest za naše hříchy, v posledních letech unikly z verand u prarodičů do botníků fashionistů.

Klidně nás mučte chlebovou polívkou a obnošenými prestižkami, ale tyhle zelené zrůdičky jsou, jak je to slovo – ňuňu?

Adidas Samba x OwaishSB

Barvy soumraku kdesi na fidžijské pláži promítl do německé tradice bruselský „dyesigner“ se slabostí pro odstíny, připomínající VHS přebaly dob dávno minulých.

A jestli nejste tým adidas, Owaish nabízí spoustu dalších siluet, od trendujících salomonů po klasické airmaxy. Případně můžete na jeho instagramovém účtu barvení sami přičuchnout.

Nike Air Jordan 1 Retro High x Off-White (NRG Dusk)

U barvení a palety oceánského soumraku ještě zůstaneme, ale tentokrát v extra vzácném provedení. Sotheby’s nabízí vzorek z dílny Lorenza Federiciho, který do luxusního collabu stříkl extra porci šťávy, jako když v továrně na gumové medvídky někomu ujede ruka.

Vzorkové jordany mohou být vaše za cenu, kterou si budete muset od aukční síně vyžádat. A obujete je pouze v případě, že máte jedenačtyřicítky. Ale pro tuhle nádheru by jeden snad i prsty na nohách oželel.

Oakley x Canyaon „Sahara Oasis“

Závěrem pojďme zcela do říše fantazie, které má tvůrce s přezdívkou Canyaon plné… kecky.

Své splašené kousky vyrábí z lyžařského vybavení, kabelek nebo třeba plynových masek, a i když zůstává jen u konceptů, fantazie z nich prýští jako voda ve výše uvedené vizualizaci.

Jasně, je to jen pohádka. Ale pomáhá nezapomínat, že svět sneakers nezačíná a nekončí u okoukaných – a obnošených – klasik.