Byznysový příběh, který určitě nenásledujte. Nemá totiž dobrý konec. I tak se dá shrnout kariéra Slováka Antona Fischera. Podnikatel z Banské Bystrice už roky traumatizuje české úřady. Jeho nelegální billboardy mu přinesly stovky milionů korun, ale také obvinění z mnoha trestných činů.

Anton Fischer a jeho syn Oliver jsou od konce loňského roku v Česku obviněni z vydírání, loupeže, výtržnictví a omezování osobní svobody. Mnoho skutků souvisí právě s jejich byznysem – nelegálním provozováním billboardových nosičů.

Nelegální reklama

Na první pohled banální podvod Fischerovým dlouho vynášel. Podle dostupných informací a tvrzení samotného Antona Fischera šlo zhruba o sto milionů korun ročně.

Slovenský podnikatel rozmístil bez jakéhokoli povolení a v rozporu s pravidly samospráv a stavebním či silničním zákonem stovky reklamních nosičů na jednoduchých kovových konstrukcích v okolí českých silnic a dálnic.

Kovové konstrukce umisťovali v ochranném pásmu cest, často jen pár desítek centimetrů od vozovky, bez povolení úřadů nebo smluv s majiteli pozemků. Firma Eurobillboard Group je následně pronajímala jako klasický poskytovatel reklamy. Jejich zákazníci si tak nevědomky platili nelegální reklamu.

Boj proti billboardům

Vizuální smog se stal politickým tématem, které se rozebíralo i v Poslanecké sněmovně. Přinesl mimo jiné úpravu zákonů a kompetencí samospráv tak, aby mohly nežádoucí reklamu na svém území pokutovat či přímo odstraňovat.

Boj proti nelegálním billboardům se stal i součástí politické agendy mnoha starostů, primátorů či zastupitelů měst a obcí. Ukázalo se, že šlo o dlouhé roky přehlížený problém, se kterým si samosprávy ani samotný stát nevěděly rady.

info Foto se souhlasem nelegálnireklama.cz
Otec a syn Fischerovi vydělávají na nelegálních reklamních plochách.

Billboardy stály a stojí u cest v rozporu se silničním nebo stavebním zákonem a často jsou provozovány bez jakýchkoli povolení. Některé samosprávy billboardy odstraňují, což často vede k soudním sporům s jejich provozovateli.

Jen pár metrů od odstraněného billboardu jednoduše za pár dní až týdnů vyroste nový. Policistů nebylo dost a neměli ani dostatečné pravomoci jim v tom zabránit.

Zašlo to tak daleko, že například České Budějovice najaly na odstranění nelegálních billboardů motorkáře Hells Angels – konkrétně jimi vlastněnou firmu H. A. B. 2000. Ta během noci v září 2024 odstranila více než čtyřicet nelegálních billboardů.

Mafiánské praktiky

Právě na tuto mezeru v zákonech a kompetencích se zaměřilo podnikání rodáka z Banské Bystrice. Šokující však byla také jeho reakce na kritiku ze strany politiků, aktivistů, novinářů či běžných občanů, kteří se snažili nelegální reklamní nosiče odstraňovat.

Fischerovi měli v několika případech najmout partu lidí, kteří odpůrce fyzicky zastrašovali či přímo zmlátili. Těchto násilných akcí se nejednou zúčastnili i samotní Anton a Oliver Fischerovi, o čemž vypověděl například jeden z aktivistů a právník Adam Hromas, který se s nimi dostal do konfliktu.

Právě proto vyšetřovatelé českobudějovické kriminálky koncem listopadu 2024 obvinili Antona i Olivera Fischera z fyzických útoků a zastrašování.

Jeden z případů, který je součástí obvinění, se odehrál koncem ledna 2023. Dvaadvacetiletý Jan Vavřín se tehdy rozhodl v Jesenici na okraji Prahy v noci odstranit jeden načerno postavený billboard. Když ze země se známým vytáhli kovové kolíky, z tmy přilehlého lesa přiběhli dva muži a Vavřína napadli. Šlo přitom přímo o Olivera a Antona Fischerovy.

Mladého muže shodili na zem a škrtili. Vyšetřování ukázalo, že jejich spolupracovník a společník v několika firmách Tomáš Plánský na sociálních sítích vystupoval jako protibillboardový aktivista a Jana Vavřína na místo vylákal.

Byl to Vavřínův pomocník z dané noci, který se však poté, co Fischerovi vyběhli z křoví, přidal na jejich stranu.

Na stopě

Podobným případem je vydírání Tomáše Holuba z Českých Budějovic. Mladík nahlásil úřadům nelegální billboardy.

Fischerovi mu podle obvinění vyhrožovali přes telefon, na sociálních sítích, posílali mu domů výhrůžné dopisy, a dokonce začali pronásledovat jeho matku.

Tomáše Holuba chtěli zbít čtyři najatí pracovníci soukromé bezpečnostní služby, kteří vtrhli do skautského tábora, kde ho však nenašli. Celé to vyvrcholilo umístěním hanlivých nápisů před mladíkovým domem, kde zároveň pustili z reproduktorů nadávky.

Starostu Radonic Stanislava Němce, který odstranil jeden z jejich billboardů, dokonce přepadli během noci u něj doma.

Eurobillboard Group umístila do některých nosičů i lokalizátory. Když po odstranění billboardu s jejich pomocí vystopovali, kam byl přemístěn, často přišli a personál obce, vrakoviště či veřejného podniku zastrašovali. Nebáli se postavit ani regionálním politikům.

V roce 2022 podle obvinění během odstraňování reklamy fyzicky napadli Patrika Zandla, tehdejšího místostarostu Brandýsa nad Labem.

Starostu Radonic Stanislava Němce, který odstranil jeden z jejich billboardů, dokonce přepadli během noci u něj doma. Zastupiteli Českých Budějovic Janu Mádlovi měli Fischerovi zase vyhrožovat, že ho politicky a společensky zdiskreditují.

Podezřelé převody

Všechny podobné případy, které jsou obsahem obvinění, Anton Fischer, Oliver Fischer i jejich obchodní partner a spoluobviněný Tomáš Plánský popírají.

V některých případech například tvrdí, že vlastníkem konstrukce je jiný subjekt a Eurobillboard Group pouze nabízí marketingový obsah k pronájmu.

S městy a obcemi si vyměňují mnoho korespondence, v níž tvrdí, že nejsou ani vlastníky konstrukce, ani nepronajímají obsah. Jindy zas napadají rozhodnutí o odstranění nosičů s tvrzením, že o rozhodnutí nebyli informováni.

Jednoduše využívají zdlouhavé a komplikované byrokratické povinnosti, které majitelé pozemků, na nichž jsou billboardy umístěny, musejí před odstraněním dodržet.

Nečinné úřady

Výsledkem je mimo jiné to, že se do opakovaných sporů některým úřadům nechce a raději nelegální billboardy nečinně přehlížejí. Společnost Eurobillboard Group byla založena v říjnu 2020 dvěma společníky: Oliverem Fischerem (osmdesátiprocentní podíl) a firmou Secure Home CB (dvacetiprocentní podíl).

Majitelem Secure Home CB byl však opět Oliver Fischer. Od května 2023 do konce listopadu téhož roku vlastnila Eurobillboard Group společnost Fischer Holding, jejímž majitelem je zase Oliver Fischer, a Ladislav Kertes, jednatel několika Fischerových firem.

Nejasné hospodaření

Změny v obchodním rejstříku začaly přicházet v období, kdy se o aktivity Eurobillboard Group začala aktivně zajímat policie.

Další přišly na konci loňského roku, tedy v době, kdy policie formulovala obvinění. V době psaní těchto řádků je stoprocentním vlastníkem Eurobillboard Group Ladislav Kertes s trvalým bydlištěm na adrese Městského úřadu ve Vyšším Brodě.

Oliver Fischer figuruje v Česku historicky ve dvaceti podnikatelských subjektech, aktuálně jen v pěti. Na Slovensku je aktivní ve dvou – jde o firmy Fischer Holding a Miniboard. Anton Fischer je na stránkách Fischer Holding uveden jako zakladatel společnosti.

Jeho jméno se v minulosti objevovalo zhruba u dvacítky podniků. Aktuálně v žádném aktivně nefiguruje. Je to proto, že je už za dřívější trestný čin podmíněně odsouzen a má zákaz vykonávat podnikatelskou činnost.

Krácení daní?

Zjistit ekonomickou výkonnost Eurobillboard Group není z veřejně dostupných zdrojů možné. Podobně nejasné je i hospodaření dalších společností, ve kterých působí Oliver Fischer.

V ojedinělém rozhovoru pro Seznam Zprávy Anton Fischer uvedl, že firma nabízí pronájem plochy přibližně na 1500 billboardech. Vzhledem k tomu, že jsou oboustranné, jde zhruba o tři tisíce reklamních ploch.

Na internetových stránkách jich nabízejí stovky. Ceny se pohybují v rozmezí tří až pěti tisíc korun za měsíc.

Firma navzdory povinnosti od roku 2021 nezveřejňuje účetní závěrky. I proto kriminalisté údajně vyšetřují i podezření z trestného činu krácení daní.

Nežádoucím poselstvím tohoto příběhu je však mimo jiné i to, že kdyby se Fischerovi nedostali do podezření z násilných trestných činů, jejich podnikání by pravděpodobně téměř nerušeně pokračovalo i nadále.

Anton Fischer ve výše uvedeném rozhovoru sám přiznal, že některé billboardy provozují nelegálně. Nic špatného na tom přitom neviděl.