Dohodnuto. Slovanská epopej Alfonse Muchy bude umístěna v paláci Savarin blízko Václavského náměstí v Praze. Dílo, které je dnes vystavené na zámku v Moravském Krumlově, se do hlavního města vrátí v roce 2026. Dohodu o tom dnes podepsali zástupci hlavního města, Nadace Mucha a společnosti Crestyl, která pro cyklus dvaceti pláten vybuduje v Savarinu speciální prostory.

Nedohodnou-li se město a developer jinak, zůstane dílo v prostorách 25 let, tedy do doby, než pro něj Praha postaví vlastní pavilon s důstojnými prostory, kde by do budoucna byla natrvalo vystavena všechna velkoformátová plátna tak, jak si to jejich autor Alfons Mucha přál.

„Dnes podepsanou dohodou s Nadací Mucha a společností Crestyl zahajujeme proces ukončení soudního sporu a současně jsme stvrdili náš záměr dočasně svěřit Epopej na 25 let do projektu Savarin, kde nám pomůže podpořit pražský cestovní ruch,“ uvedla dnes radní hlavního města Hana Třeštíková, v jejíž gesci je kultura a cestovní ruch. Dneškem tak podle ní končí dlouhá léta vyjednávání a pro Slovanskou epopej téměř stoletá etapa nejistoty.

První náčrtek, jak by mohla expozice pro Slovanskou epopej vypadat. ǀ Ilustrace: Crestyl

Nová expozice bude koncipována jako cesta životem Alfonse Muchy, která jej dovedla až právě ke stvoření tohoto světoznámého obrazu. V samém srdci Prahy tak vytvoří prostor na míru dílu Alfonse Muchy ve spolupráci s Nadací Mucha architektonické studio ikony současné světové architektury a designu Thomase Heatherwicka. To stojí za celým projektem Savarin v sousedství pražského Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.

„Dvacet pláten Slovanské epopeje je bezesporu vrcholem díla mého dědečka, ale unikátnost jejich prezentace v Savarinu spočívá ve spojení s naší soukromou sbírkou, která je největší a nejobsáhlejší na světě. Vznikne tak světově unikátní muzeum srovnatelné z koncepčního hlediska snad jen s Van Gogh Museem v Amsterdamu,“ uzavřel k dohodě vnuk Alfonse Muchy John Mucha, předseda správní rady Nadace Mucha.