Přírodní materiály letí, zvlášť u doplňků. Na vlně tohoto trendu jede i řada českých (nebo aspoň v Česku působících) designérů, kteří se zaměřili na výrobu slunečních brýlí ze dřevin. Ať už z českých nebo těch exotických. A pokud by vás třeba dřevěné obroučky neoslovily, sáhněte po brýlích z kvalitních plastů a s čočkami různých barev. Záleží jen na vás, v jakém světle chcete vidět svět kolem sebe.

Seznamte se, tohle je výběr podle nás nejlepších českých výrobců.

Brumley

Martin Brumla hrál nejvyšší basketbalovou ligu, chodil na gymnázium a ve svém volném čase brousil dřevěné brýle. To aby jednou, až vyjde ze školy, byl pánem svého času a nemusel vydělávat peníze někomu jinému. Teď má čerstvě po maturitě a věnuje se naplno svému byznysu – výrobě brýlí pod značkou Brumley.

Čtěte také: Místo prázdnin bruska a pod ní africká růže. Jak vznikají chic brýle od pivota

„Řekl jsem si, že jestli chci jednou v životě opravdu něčeho dosáhnout, cestovat a nebýt na nikom závislý, musím se postavit na vlastní nohy,“ vysvětluje, proč se tenkrát pořádně obul do výroby brýlí. Trvalo mu přesně čtyři roky, než své brýle vypiloval k dokonalosti. Teď jich prodá měsíčně kolem 40, přičemž jedny mu zaberou čtyři hodiny čistého času.

brumley-odivi-uvodni

Spolupráce Brumley a módní značky Odivi.


Zew

Tohle jsou další dřevěné sluneční brýle, tentokrát od české značky Zew, za kterou stojí designéři Antonín Smělý a Matěj Prokop. Dvojice má za sebou prezentace na Designbloku a nominaci na Czech Grand design.

Proč brýle ze dřeva? Protože dřevo je lehké, a navíc se podle nich dokáže lépe přizpůsobit tvaru obličeje. Bývalý marketér a strojař se techniku zpracování naučili metodou pokus-omyl. Teď dokážou vyrobit jedny brýle přibližně za tři týdny.

zew-prague-design-week-0


Nastassia Aleinikava

Absolventka pražské UMPRUM Nastassia Aleinikava uvedla svou první kolekci brýlí na Designbloku 2015. Kolekce s příznačným názvem Collection 1 je vyrobena ze speciálního brýlového plastu a dostupná je ve čtyřech provedeních. Každý kus je originál díky speciálnímu barevnému složení.

Běloruska žijící v Česku kolekcí navazuje na diplomovou práci Moje Optika, za kterou dostala cenu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze v rámci Národní soutěže za studentský design.

nastassia-aleinikava-eyewear-collection-1-2


Relax

Největší český dovozce a výrobce slunečních a sportovních brýlí nově představil speciální čočku IRUV 1000, která by neměla propustit UV ani infračervené záření. „Klademe velký důraz na správnou volbu čoček, jejich zabarvení i na technologie zvyšující uživatelský komfort jako polarizace, samozatmavování, filtr modrého světla a podobně,“ říká Lukáš Janošík, designér slunečních brýlí značky Relax.

Relax se od roku 1991 zaměřujeme na módní a sportovní doplňky, jako jsou brýle, čepice, šály, lyžařské a cyklistické helmy, rukavice atd. Výrobky vyváží do 15 evropských zemí, mezi něž patří Německo, Slovensko, Francie, Polsko, Rusko, Litva a Estonsko.

R2321_Kalpeni_city


Random

Stanislava Kyšku vždy bavila práce se dřevem, ale až v momentě, kdy narazil na brýle, měl jasno. „Vzal jsem zbytky dubového dřeva, sklíčka a panty ze starých brýlí a po pár úsměvných pokusech jsem vyrobil první brýle pod značkou Random,“ popisuje svou cestu.

Čtěte také: Inspiroval se Baťou a jeho dřevo s křídly teď létá z Beskyd do světa

Byly to brýle, které k podobě těch dnešních měly hodně daleko. Designérovi trvalo ještě rok, než se mu podařilo dotáhnout každý detail. Nynější brýle jsou vyrobené z českých, ale i exotických dřevin a mají na míru broušená skla Carl Zeiss.

2-2


Bekwood

První brýle si Ondřej Bek koupil v roce 2014, byly vyrobené z recyklované skateboardové desky. Ukázal je svému kamarádovi Tomáši Fliegelovi, který si v té době vydělával leštěním nerezových profilů, a společně se rozhodli brýle ještě trochu vylepšit. Tak se zrodil nápad na výrobu vlastních brýlí.

První kolekci, kterou představili teprve v minulém roce, pojmenovali Lumberjack. Tedy brýle pro „sexy dřevorubce“, při jejichž designování se inspirovali kůrou stromů, která se objevuje na obroučkách.

76dd40_d9671cf1335a4c9fa9a13eac7a930a73~mv2_d_2592_1728_s_2