Ve chvíli, kdy zažívá svůj debut v žebříčku 400 nejbohatších Američanů podle Forbesu, jsou jeho ambice ještě vyšší: udělat z každého „amerického snu“ sen o něco zelenější

„Představte si, že máte k dispozici protilátku proti covidu, ale nenasadíte ji. Přesně tak se cítím,“ říká Hayes Barnard zatímco prohání svou Teslu Model S z roku 2012 po rozpálené silnici v texaském Austinu. Tenhle padesátiletý původně softwarový prodejce dokazuje, že jeho fintechový startup GoodLeap mu pomáhá nejen ve snaze zachránit planetu, ale také zbohatnout.

Zhruba čtyřicet procent emisí skleníkových plynů v USA pochází z budov, zatímco doprava je zodpovědná z 25 procent. „Musíme elektrifikovat domácnosti. Prostě musíme!“ upozorňuje s důrazem v hlase Barnard. „Když ne my, tak kdo?“

GoodLeap není tím, kdo přímo elektrifikuje americké domácnosti, to dělají dodavatelé. Nicméně umožňuje běžným majitelům domů okamžitě financovat instalace solárních panelů tím, že mohou jejich cenu platit po dobu 25 let z měsíčních účtů za energie.

Musíme elektrifikovat domácnosti. Prostě musíme!

Každý měsíc jim tak něco málo zbude. „Lidé se do toho nechtějí pustit, pokud si nejsou jistí tím, že od prvního dne ušetří,“ říká Barnard. „Takový obyvatel Dubuque v Iowě nepřemýšlí o tom, jestli se mu daří snižovat svou uhlíkovou stopu, ale o tom, jak může ušetřit padesát dolarů měsíčně.“

Společnost GoodLeap nyní financuje osmadvacet procent všech domácích solárních panelů v celé zemi a každý měsíc poskytuje půjčky v hodnotě téměř jedné miliardy dolarů, což stačí na pokrytí 27 tisíc majitelů domů.

A připravuje se na ještě silnější čísla, mimo jiné i díky desítkám miliard z rozšířených daňových úlev pro zelené technologie na zlepšení bydlení, které prosadili demokraté v srpnu. Na solární energii zatím přešla pouhá čtyři procenta amerických domácností. A jak upozorňuje Barnard, má díky tomu GoodLeap spoustu prostoru k růstu.

Koncem loňského roku si došel GoodLeap pro valuaci na dvanáct miliard dolarů v rámci osmisetmilionového investičního kola, vedeného rodinnou firmou Michaela Della a BDT Capital miliardáře a investora Byrona Trotta.

To znamená, že Barnardův čtyřicetiprocentní podíl má nyní hodnotu 3,2 miliardy dolarů, a to i po uplatnění 35procentního diskontu, který odráží klesající hodnotu srovnatelných akcií.

Když připočítáme i jeho další majetek, dostává se Barnardovo čisté jmění podle odhadu Forbesu na čtyři miliardy dolarů. A to je dost na to, aby se poprvé dostal do žebříčku 400 nejbohatších Američanů.

Byla to ovšem pozoruhodná a někdy i hrbolatá cesta.

Forbes Digital Premium