První oficiální oznámení kandidatury na amerického prezidenta prostřednictvím sociální sítě Twitter dopadlo katastrofálním technickým selháním.

Vystoupení republikánského kandidáta Ronalda DeSantise na audioplatformě Twitter Spaces avizoval sám Elon Musk. Ten se v posledních letech tvrdě vyhrazuje proti Bidenově administrativě a politicky se přiklání více k republikánům. Pro oba vlivné muže ale výstup skončil spíše ostudou.

Kritiku si DeSantisovo zahájení kampaně odneslo především kvůli technickým závadám. Uživatelé Twitteru se potýkali s několika dlouhými výpadky, které měly trvat přibližně půl hodiny. Twitteru se nakonec podařilo problémy vyřešit, z virtuální místnosti se však tou dobou odpojilo již tisíce lidí. 

Technických problémů se okamžitě chytli DeSantisovi soupeři, média i kritici. Bývalý prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social zveřejnil video srovnávající jeho vlastní oznámení kampaně před davem fanoušků s nefunkčním twitterovým streamem svého republikánského soka. Tweet doprovodil slovní hříčkou na DeSantisovo jméno s hashtagem #DeSaster (podle anglického „disaster“, katastrofa).

Stávající americký prezident Joe Biden zveřejnil tweet, ve kterém odkázal na webové stránky své kampaně za znovuzvolení s komentářem „tento odkaz funguje“. Situaci využilo i médium tradičně inklinující k podpoře republikánů – televize Fox News.

Konzervativní stanice DeSantisův debakl komentovala slovy „Chcete Rona DeSantise doopravdy vidět a slyšet?“, čímž odkazovala na vlastní aktuální interview s kandidátem.

Twitter i podporovatelé současného guvernéra státu Florida selhání odmítají. Na stream se měl podle nich připojit rekordní počet uživatelů a sám kontroverzní kandidát věc komentoval slovy, že nadšení jeho fanoušků z oznámení kandidatury „rozbilo internet“.

Navzdory technickým problémům navíc během hodiny vybral od svých podporovatelů milion dolarů, což je v kontextu kampaňových fundraisingů úctyhodná částka.

I když se Elon Musk dříve vyjádřil na podporu DeSantise, žádného z prezidentských kandidátů údajně nechce upřednostňovat. „Všichni prezidentští kandidáti jsou vítáni,” zveřejnil na svém účtu.

DeSantis ve středu odpoledne podal u americké Federální volební komise dokumenty, kterými stvrdil svou kandidaturu na prezidenta v republikánských primárkách. V prvních průzkumech však zaostává za bývalým prezidentem Donaldem Trumpem.

Floridský guvernér se pokouší oslovit tvrdou pravici prosazováním konzervativních zákonů omezujících dostupnost potratů nebo iniciativy na začleňování progresivních témat do škol. Kritici ale namítají, že v praxi dochází k cenzuře knih a dalších materiálů, které se nehodí do krámu americkým evangelikálům a také tamní ultrapravici.

Podle průzkumů, které zveřejnil deník The New York Times, podpora Ronalda DeSantise mezi republikánskými voliči stabilně klesá. V posledních květnových průzkumech se jeho preference propadly blíže ke dvaceti procentům, zatímco podpora Donalda Trumpa je více než nadpoloviční.