Umělá inteligence mění svět. Málokde je to tak patrné jako u nejnovějších modelů mobilních telefonů. „Podobně jako v minulosti nástup smartphonů, i AI úplně překopává představu o tom, co je mobilní telefon a co by měl umět,“ věří Kai Bai, country manager firmy Honor v Česku.

„AI v oboru mění pravidla hry. Samsung uvedl na trh S24, my jsme přišli s novou sérií Honor Magic6. Oba modely v sobě mají zabudovanou AI,“ říká český country manager společnosti Honor Kai Bai.

Sám Kai Bai se se svým českým kolegou Martinem Pipkem na konci února vrátil ze světového veletrhu mobilních technologií MWC (Mobile World Congress) v Barceloně.

„I tam jsme viděli spoustu nových technologií a zařízení vybavených AI. Pokud jde o nás, soustředíme se na umělou inteligenci zabudovanou přímo v zařízení. Chceme překonávat hranice jednotlivých aplikací a mít všechno integrované v telefonu, aby to fungovalo, i když nejste online,“ líčí.

Také skládací (fold) telefony jsou jedním ze žhavých trendů. „Skládačky, i když už jsou pár let na trhu, pořád patří k nejnovějším trendům. I lídr trhu Apple na svém modelu teprve pracuje a ještě fold telefon nevydal. Není to nic jednoduchého, takže investujeme nemalé prostředky do vývoje. Skládací telefony poskytují nesrovnatelný komfort a v propojení s AI je budoucnost,“ říká Martin Pipek.

Magie budoucnosti

Umělá inteligence se podle šéfa českého Honoru bude stále víc pokoušet dopředu odhadnout, co chce uživatel udělat. A podle toho se mu bude snažit vyhovět. S tím má pomoci i technologie Magic Portal, kterou firma na zmíněném veletrhu představila.

„Když se snažím najít něco na mapě, nejdřív si najdu ve vyhledávači adresu. Tu potom zkopíruji a vložím do aplikace Google Maps. Celkem jde minimálně o pět různých kliků a kroků. Umělá inteligence ale umožňuje většinu z nich odbourat. Ve chvíli, kdy označím adresu, Magic Portal analyzuje můj záměr. Automaticky mi nabídne danou polohu na mapě. A čím častěji ji budu používat, tím přesnější a relevantnější možnosti mi bude dávat,“ popisuje Kai Bai.

AI tak bude lidem stále víc šetřit čas. „Cíl je, aby byly telefony co nejjednodušeji ovladatelné. Tím se šetří i baterie. Telefon vám tak v budoucnu vydrží mnohem déle. Když místo deseti kroků budete dělat jeden, telefon se bude vybíjet desetkrát méně. Silně vnímáme, že právě to ovlivňuje spokojenost zákazníků,“ doplňuje Martin Pipek, marketingový ředitel značky Honor v Česku.

Výrobci se snaží integrovat nové funkce přímo do telefonů, ať už jde třeba o přepis mluveného slova, různé virtuální asistenty, nebo třeba AI tlumočníka, který dokáže mluvené slovo okamžitě přeložit do jiného jazyka. „Postupně už nepůjde o ChatGPT a desítky dalších online aplikací, ale o součást jedné platformy,“ věří Pipek.

Znovuzrození mobilního trhu

Světový trh s chytrými telefony má za sebou dva roky poklesu. Teprve v posledních dvou kvartálech loňského roku se po dlouhé době vrátil k růstu. Nedlouho předtím přitom šéf Qualcomm Cristiano Amon pro CNBC řekl, že AI má potenciálu trhu znovu vdechnout nový život.

Potenciál umělé inteligence v tomhle směru vidí i Kai Bai. „V posledních letech si firmy mohly konkurovat v tom, kdo má lepší foťák. Zákazník se taky může rozhodovat podle baterie, paměti a prostě podle hardwaru. Ale jestli máte paměť 256 nebo 512 gigabytů, už je vlastně dneska celkem jedno,“ myslí si.

„Proto věřím, že právě AI naše odvětví polije živou vodou. Konečně je v čem soutěžit. Konečně se zákazníci zase budou rozhodovat podle toho, kdo jim nabídne největší pohodlí a nejlepší technologie,“ domnívá se šéf českého Honoru.

Některé funkce přitom už dnes používají AI, aniž by si to uživatelé uvědomovali. „Mnohdy netuší, že když fotí například na Magic6 Pro, telefon udělá několik desítek fotek v jeden okamžik, ale pak jim dodá jen tu s nejlepšími parametry. I tohle je AI,“ zdůrazňuje Martin Pipek.

Ovládání očima

Oba manažeři říkají, že by se Honor chtěl stát lídrem v aktuálním přerodu trhu. „Jsem přesvědčen, že zákazníci potřebují další alternativu vedle Samsungu a Applu. Někoho, kdo plně rozvine možnosti AI a bude investovat do vlastních technologií a výzkumu,“ říká Kai Bai.

Jeden z příkladů, kde se značka snaží být napřed, je ovládání telefonu pouhýma očima prostřednictvím technologie Magic Capsule. „Navazuje to na to, co jsem říkal ohledně schopnosti AI analyzovat a odhadovat váš záměr,“ vysvětluje manažer, který v minulosti působil ve Velké Británii.

„Hýbete očima a telefon má čočku, která dokáže každý takový pohyb rozpoznat. Zařízení na základě toho umí analyzovat, že si chcete přečíst nové zprávy nebo třeba pohnout autem doleva. Každý uživatel má ale jiné potřeby a kromě AI analýzy chování bude moct i ručně propojit konkrétní pohyb očima s konkrétní funkcí,“ popisuje Kai Bai.

Podle Pipka potom bude uživatele čím dál víc zajímat bezpečnost. „Jdeme tomu naproti speciálním bezpečnostním čipem. Všechno se ukládá na něj, aby data nemohla putovat kdovíkam, nepoužíváme žádný cloud, vše je bezpečně schované v telefonu,“ zdůrazňuje.

Kromě AI a bezpečnosti se podle něj budou trendy v nejbližší době točit kolem výdrže baterie nebo velikosti telefonů. „Stále víc uživatelů si stěžuje na to, že se jim špatně ovládají velká pádla. Na druhou stranu ale, když se objevily výrazně menší modely, moc dobře si nevedly. Uvidíme tedy, kam se trh v tomhle ohledu bude posouvat,“ říká český manažer.

Aktuální jedničkou globálního trhu je Samsung, následovaný Applem a Xioami. Honor v tuhle chvíli patří mezi pět největších prodejců v Evropě. „Náš cíl je dostat se v budoucnu mezi tři největší hráče celosvětově. Nakonec loni jsme rostli meziročně o sedmadvacet procent. Zásadní je pro nás v tom i český trh, kde se náš podíl aktuálně blíží k sedmi procentům,“ dodává Kai Bai.