skip to main content
Facebook

Smažte svůj Instagram. Ukažte Zuckerbergovi, že ho k životu nepotřebujete

Mark Zuckerberg začal před pár dny hrozit, že Evropě zatrhne přístup k Facebooku a Instagramu. Zakladatel a svrchovaný vládce společnosti Meta, pod niž jeho sociální sítě spadají, tím reagoval na to, že by se měl podřídit evropským regulacím.

Znamenalo by to pro něj, že by jeho byznys data uživatelů nemohl skladovat a zpracovávat na serverech v Americe – podle regulací by totiž měla zůstat pěkně v Evropské unii.

Tady je návrh do pranice: pokud Zuckerberg myslí svá slova vážně (což je nesmysl, protože na to mu Evropa vydělává až příliš moc peněz, na rozdíl od Ruska, kde Facebook nikoho nezajímá a všichni používají VKontakte) a jeho ústředním výhružným faktorem je, že Evropanům smaže jejich „fejsbůky“ a „instáče“, mohou Evropané udělat jednu věc, kterou mu vypálí rybník: smazat si účet na Facebooku i Instagramu sami.

Už jenom pro tu legraci by to stálo za to.

Ne že bychom k tomu neměli důvod. Zuckerberg se k soukromým datům uživatelů Facebooku historicky a prokazatelně chová jako pacient s chronickou rýmou a několika miliony korun na účtu k papírovým kapesníkům za čtyřicet devět korun.

Když něco dostáváte zadarmo, vsaďte boty, že produktem jste v takovém případě vy – a vaše uživatelská data, která z vás i prostřednictvím Instagramu, Facebooku a WhatsAppu Meta doluje jako workoholický horník uhlí.

Takže proč to Zuckerbergovi neosladit a nezlikvidovat si jeho vyjednávací páku sami?

A pokud nechcete jít rovnou do vyostřeného střetu a nezbavit se Facebooku za obětování všech svých „přátel“, tak si smažte alespoň Instagram. Koneckonců, tahle sociální síť se prohýbá pod svými vlastními problémy, mezi nimiž figuruje především masivní psychologická devastace, kterou podle některých studií představuje pro duševní vývoj mladých dívek.

Takže: smažte svůj Instagram. Ukažte Markovi Zuckerbergovi, zač je toho loket.

Tady je návod. A ten návod se hodí, protože zlikvidovat účet na téhle službě není tak jednoduché, jak se to tváří. Samozřejmě že vás nebudou chtít pustit. Jste přece zmíněný „produkt“. Server The Verge upozorňuje, že pouze prostřednictvím aplikace pro smartphony to nemusí jít, protože někteří uživatelé volbu „Delete account“ ve svém účtu nemají.

Reklama

Tady je tedy návod, jak Instagram vyhodit do povětří prostřednictvím webového prohlížeče.

1) Prohlédněte si naposledy odběry na svém instagramovém účtu a potvrďte si, že bez Instagramu nebude váš život o nic chudší. Opepřit to můžete publikováním posledního postu typu „Goodbye, Mark.“

2) Proklikat se na panel s volbou vymazání účtu může být gargantuovsky obtížné, takže prostě klikněte na tenhle odkaz a už jste tam.

3) Tím ovšem operace nekončí. Zábava teprve začíná! Dostanete se do mučicí místnosti, v níž vás Instagram ještě pod svým starým logem začne vyslýchat ohledně toho, proč vás taková věc vůbec napadla a jaké máte důvody k tomu, abyste mu dali košem.

Zatněte zuby, odpovídejte jako stroje, nenechte se zlákat ke kliknutí na odkaz, kde vás „instáč“ nějak uchlácholí, a zadávejte znovu a znovu své heslo pro potvrzení, že to myslíte fakt smrtelně vážně.

4) Jakmile se před vámi objeví možnost Delete (následovaná názvem vašeho účtu), klikněte na to.

5) Bouchněte šampaňské. A pak vydržte třicet dní. Tak dlouho totiž trvá, než se společnost Meta rozhoupe k tomu, vaše data skutečně vymazat ze všech svých serverů. Jakmile kolem „instáče“ jen projdete a znovu se přihlásíte, abyste nahlédli do jeho hlubin a shledali, že jste na mou duši opravdu o nic nepřišli a všechny vaše kontakty byly jen klam a šalba, skočí po vás Instagram jako hladový pes a stáhne vás znovu do digitální propasti.

6) Otevřete okno. Vyrazte do ulic. Začněte oslovovat skutečné lidi, kteří – na rozdíl od těch instagramových – nevyžadují pouze platidlo vaší pozornosti. Žijte krásně, žijte skutečně, žijte společensky, a ne virtuálně.

A Zuckerberg ať si trhne nohou.