Deset milionů dolarů. O tolik své oběti okradl „šejdíř z Tinderu“, vydávající se za syna jednoho z nejbohatších lidí na světě. Momentálně je opět na svobodě – a zatímco jím podvedené ženy splácí úvěry, které si vzaly, aby mu pomohly, Simon Leviev brázdí ulice Tel Avivu ve Ferrari.

Dokument Tinder Swindler, který jako novinku právě teď uvádí Netflix, v necelých dvou hodinách rozkrývá neuvěřitelné machinace muže, který pracoval se svými obětmi podle Ponziho schématu.

Vyhledával je na seznamovací aplikaci Tinder, kde se prezentoval jako syn diamantového oligarchy Lva Levieva. Svůj účet na seznamce propojil s tím na Instagramu, kde měl přes sto tisíc sledujících. Zde si Simonovy budoucí partnerky mohly ověřit, že „diamantový princ“, jak si nechal říkat, žije nejluxusnějším způsobem života.

Pohádka, kdy se princ seznámil přes Tinder s prostou smrtelnicí, pozval ji na let soukromým letadlem a zahrnoval dárky, trvala několik týdnů. Pak se opakoval stejný scénář: Simon je kvůli byznysu svého otce v nebezpečí života, tajné služby mu zakázaly používat kreditní karty a on proto prosí svou přítelkyni, aby mu pomohla. Peníze jí samozřejmě vrátí v hotovosti.

Norka Cecilie Fjellhoy si na žádost Levieva vzala devět úvěrů a celkově mu poslala 200 tisíc dolarů. Za její prostředky obloudil domnělý miliardář další ženu, kterou později také požádá o finanční pomoc. Zoufalá Fjellhoy se kvůli dluhové pasti zhroutila a byla hospitalizována na psychiatrii. Pak se obrátila na největší norský deník VG, který v roce 2019 rozjel investigativu.

Novináři zjistili, že Simon Leviev se dříve jmenoval Shimon Hayut a rozhodně není synem miliardáře a Putinova přítele Lva Levieva. Ve skutečnosti pochází z ortodoxního městečka Bnei Brak poblíž Tel Avivu a podvody se živí už od svých osmnácti.

Podvodník se objevil i v Praze.

Střídá při nich identity – dříve se vydával například za agenta Mossadu – a za podvody si odseděl dva roky ve finské věznici. V dokumentu režisérky Felicity Morris také zazní, že se Simon Leviev objevil v Praze, kde chtěl podstoupit plastickou operaci, která by změnila jeho obličej k nepoznání.

Ačkoliv byl falešný diamantový princ dopaden a odsouzen na rok a tři měsíce, za mřížemi pobyl pouhých pět měsíců. Kromě toho, že se na Instagramu dál chlubí svým okázalým životem, nabízí také speciální online kurz, kde vás za částku 311 dolarů poučí, jak být úspěšným.

Pokud by postava Simona Levieva alias Shimona Hayuta nebyla opravdová, museli by si ji hollywoodští scenáristé vymyslet. Je totiž dokonalým ztělesněním hlavních nešvarů sociálních sítí i seznamovacích aplikací.

Coby jejich uživatelé se snažíme, aby náš život vypadal alespoň o něco víc glamour než ve skutečnosti. Uznání a důvěra ostatních se přímou úměrou odvíjí od toho, jaký zde sdílíme obsah.

Jak říká jedna z obětí tinderového šejdíře, Levievovo kouzlo nespočívalo v tom, že ženy zahrnoval diamanty a šampaňským. „Projevoval zájem, odepisoval, choval se pozorně. To dnes dělá už málokdo,“ uzavřela jedna z žen, která své peníze pravděpodobně nikdy nedostane zpět.