Jestli to v zimě bez lyžování nezvládnete, tyhle hotely a resorty v Alpách byste neměli minout. Protože všude dobře, ale na horách nejlíp!

Artefugium, Val Gardena

Dechberoucí pohledy na Dolomity a rozeklané štíty Sassolunga člověka naplňují posvátnou úctou k přírodě, která tuhle nádheru stvořila. Sochař Aron Demetz se dílo přírody rozhodl doplnit výtvory člověka a pro lyžaře s duší estéta udělal Artefugium. Bývalý ateliér, ze kterého je teď velkorysý designový loft jen 150 metrů od sjezdovky, naplnil eklektickou směsí starého a moderního, mořem umění a špetkou kýče. Sauna, výhled na vrcholky hor a wow efekt jsou v ceně.

Cena za noc: od 9000 Kč za celý apartmán

Terminal Neige, Chamonix

Krásný, výjimečný, proklatě vysoko. Takový je Terminal Neige pod Mont Blancem. Z bývalého útulku pro horaly postaveného v roce 1880 je dnes útulný (i když od civilizace odříznutý) luxusní kamenný hotel, kam dojedete jen horskou zubačkou na Montevers. Leží ve výšce 1913 metrů nad mořem s výhledem na mytický masiv Aiguilles a ledovcové moře Mer de Glace.

Cena za noc: od 7000 Kč

Pashmina, Val Thorens

Místo pro ty, kdo si rádi žijí ve vlastní bublině – a netrpí klaustrofobií. Pětihvězdičkový hotel Pashmina Le Refuge kromě normálních pokojů nabízí taky malé nafukovací iglú pro dva s postelí plnou kožešin a výhledem na lyžaře a nekonečné svahy Val Thorens. Nebudete sice mít televizi, wi-fi ani minibar, ale páru můžete upustit v sudu s horkou lázní, který je připravený na vaší soukromé terase.

Cena za noc: od 12 000 Kč

Badrutt, Svatý Mořic

Ikonický Badrutt’s Palace je pro švýcarský Svatý Mořic něco jako Empire State Building pro New York. Badrutt je symbol, na první pohled rozpoznatelná dominanta, pomník extravaganci a luxusu. Hotelová první třída s 10 vlastními restauracemi včetně famózní Chesa Veglia. Bydlel tu Andy Warhol, Audrey Hepburn i Alfred Hitchcock a největší hvězdy a osobnosti současnosti potkáte na jeho chodbách dodnes.

Cena za noc: od 22 000 Kč

Le Refuge de Solaise, Val d’Isère

Výš už to skoro nejde. V bývalé budově lanovky na La Solaise v prosinci otevřel nejvýš položený hotel ve Francii, Le Refuge. Do nového hotelu se vešly čtyřhvězdičkové pokoje, několik luxusních apartmánů i spa s velkým bazénem. V závratných 2551 metrech by se vám z výhledů na svahy Val d’Isère, proslavené ostrými černočernými sjezdy, mohla klidně zatočit hlava. Pokud se ale necítíte zrovna na impozantní olympijskou trať Face Rhône-Alpes, na 300 kilometrech sjezdovek obklopujících Le Refuge si určitě vyberete.

Cena za noc: od 5000 Kč

Bagni Vecchi, Bormio

Že má hotel fajn wellness, je jedna věc. Ale pokud chcete zažít ultimátní spa, vaše vysněná destinace je lyžařské město Bormio. Už staří Římané věděli, že tady jsou nejlepší alpské horké prameny, a přímo na místě starodávných lázní dnes leží hotel Bagni Vecchi. Zvenku středověká horská tvrz, zevnitř luxus termálů elegantně navazujících na stovky let tradice. Koupat se sem jezdily i rakouské císařovny, tak se nebojte vydat po jejich stopách.

Cena za noc: od 6000 Kč

Alpin Panorama hotel Hubertus, Kronplatz

Ve vesnici Olang na úpatí hory Kronplatz leží tenhle rodinný hotel s nejšílenějším bazénem, jaký kdy oko horala spatřilo.
Doslova nadpozemský vyhřívaný skypool s výhledem na Alpy a Dolomity si nejlíp užijete po vyzutí lyžáků. A to nebude problém. Je to odsud jen kousek k lanovkám na Kronplatz, horu zasvěcenou lyžařům se 100 kilometry sjezdovek.

Cena za noc: od 6000 Kč

Schatzalp, Davos

Přes 100 let starý hotel Schatzalp byl založen jako historické sluneční lázně, jedno ze sanatorií na léčení tuberkulózy, která Davos na přelomu minulého století proslavila. Staromilce Schatzalp ohromí odvážnou kombinací železobetonu s vytříbenou secesní výzdobou. Dodnes se zachovalo vše původní – včetně výtahu, ústředního topení, barevných vitráží, knihoven, nábytku i překrásných štuků… a hlavně atmosféry jako z Velkého Gatsbyho.

Cena za noc: od 3000 Kč

Penthouse Heinze Julena, Zermatt

Světlem zalitá etuda na téma tradičních švýcarských chalup, kterou si můžete pronajmout pro celou rodinu – s osobním kuchařem a personálem nebo bez. Penthousu ve svahu nad městem dal designér Heinz Julen do vínku prosklenou fasádu i střechu a díky nim máte panoramatický výhled na celý Zermatt i okolní hory.

Cena za noc: od 24 000 Kč

Lodge am Krippenstein, Dachstein

Jestli hledáte ultimátní odpočinek v horách pryč od civilizace, tohle je ono. Na horskou chatu na vrcholku Krippenstein v oblasti rakouského Dachsteinu se nedostanete jinak než lanovkou, takže až večer sjedou do údolí poslední lyžaři, naprostý klid za okny vám už budou narušovat jen světla rolbařů na okolních sjezdovkách. Připlaťte si za jeden ze tří luxusních pokojů s prosklenou stěnou anebo si rovnou vyberte ten nejlepší z nich – čtyřlůžkový podkrovní apartmán, jehož součástí je i soukromá sauna. Málokde splynete s duchem hor tak jako tady.

Cena za noc: 13 500 Kč (čtyři osoby)