Předpovědi hlásí, že jaro je za rohem. Pokud jste si letos sněhu moc neužili a chtěli byste alespoň jeden den zažít opravdovou zimu, tady je pár tipů, kam vyrazit za sněhem, a navíc se při tom dobře najíst.

Bedřichov

aktuální výška sněhu: 19 cm

Kde se najíst: Stánek Maliník

Na trase stezky z Bedřichova na Černou Nisu narazíte na stylové občerstvení. Ke stánku Maliník, který stojí na místě původního stánku, kde se po dlouhé roky servíroval klasický párek v rohlíku a grog do plastového kelímku, se teď sjíždějí foodies z celého Česka. Stojí sice trochu opuštěně na hraně lesa nad Bedřichovem, ale vevnitř se dějí věci. Na pultě je vyskládaných několik druhů slaného koláče quiche, čerstvě napečené sladké pečivo a bábovka. V menu jsou navíc vedle polévky lokše s trhaným masem, místní signature dish, kvůli kterému sem všichni jezdí.

Tip: Bedřichov je kousek od Liberce, tak vyjeďte lanovkou k vysílači.

Janov nad Nisou

aktuální výška sněhu: 14 cm

Kde se najíst: Královka

Na tuhle rozhlednu s restaurací a hotelem v jenom rozhodně stojí za to vystoupat. Nejenže při slunečném dni uvidíte vysílač v Liberci, ještě se dobře najíte. V samoobslužné restauraci si můžete naservírovat horské klasiky jako guláš s knedlíkem, pečené koleno nebo řízky s bramborovým salátem.

Dolní Malá Úpa

aktuální výška sněhu: 29 cm

Kde se najíst: Hradečanka a Pivovar Trautenberk

Z Horní Malé Úpy se pomalu, ale jistě stává nové centrum dění na úpatí Sněžky. Pokud se rozhodnete udělat si výlet na nejvyšší horu Česka, zastavte se právě tam. Hned pod sjezdovkou vás uvítá dřevěná horská chata Hradečanka. Tu majitelé nedávno zrekonstruovali a proměnili na butik hotel s příjemnou restaurací v přízemí, kde vás zahřejí nejen speciality kuchaře z Itálie, ale i rozpálený krb.

Hned přes silnici naproti Hradečance se navíc nachází vyhlášený Pivovar Trautenberk, který možná zvenku na první pohled působí jako klasická horská chata, uvnitř ale najdete designový interiér, a hlavně – skvělé místní pivo. Doporučujeme Trautenberk 17 Black IPA.

Horní Maršov

aktuální výška sněhu: 18 cm

Kde se najíst: Hostinec Na Kopečku

Jen kousek od Dolní Malé Úpy, v Horním Maršově, se můžete stavit v legendárním Hostinci Na Kopečku. Ten sice před pár lety změnil majitele, který celý objekt zrekonstruoval a významně proškrtal menu, slavné klasiky tu ale pořád najdete. Jestli máte chuť na sladké, dejte si borůvkového blbouna – jen pozor, malá sladká tečka to rozhodně není.

Příchovice

aktuální výška sněhu: 36 cm

Kde se najíst: U Čápa

Když se rozhodnete udělat si výlet na jednu z nejhezčích moderních rozhleden v Česku Maják. Na vrcholku věže se otvírá pěkný výhled na Železnobrodsko a Semilsko v pozadí s vrchem Kozákovem. V jejím suterénu můžete navštívit i malé muzeum Járy Cimrmana, které připomíná jeho pobyt na Liptákovsku. Až vám z té „historie“ vyhládne, jděte si sednout do restaurace U Čápa. V klasické horské chatě vás zahřeje nejen silný hovězí vývar, ale i kachlová kamna, která jsou dominantou celé místnosti.