Poslanecká sněmovna dnes schválila nový stavební zákon, který nahradí ten dosavadní z roku 2006. Díky němu se by se mělo zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt.

Sněmovna zákon schválila proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady.

Část opozice ale tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení. Zákon odmítli podpořit také poslanci KSČM, kterým vadilo to, že prošel návrh, který ruší požadavek na přímé osvětlení a větrání u obytných místností.

Pro nový zákon dnes hlasovalo 92 poslanců, přičemž zapotřebí jich bylo 88. Odolal tak návrhu na zamítnutí, který vznesli Piráti. Nyní zákon dostane k projednání Senát.

Zákon má platit od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude moci začít nabírat nové úředníky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová již dříve řekla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5000 až 6000 lidí. Podle ministerstva ubude úředníkům až 40 procent agendy.