skip to main content
Forbes Woman

Sociální sítě mi zničily život, pálí Australanka do vlastních řad. Co na to česká generace Z?

Ještě před pár dny si 18letá australská celebrita sociálních sítí hýčkala téměř milion svých příznivců – vystajlovanými fotkami plnila své účty na Instagramu a Facebooku a sbírala za to tisíce lajků a srdíček.

Před týdnem dala Essena O’Neill virtuálnímu světu teatrální vale – na YouTube, kde měla až čtvrt milionu fanoušků, nahrála emotivní video, v němž popisuje temnou pravdu o tom, jak ji svět sociálních sítí psychicky zničil.

https://www.youtube.com/watch?v=Xe1Qyks8QEM

„Většinu svého dospívání jsem strávila tím, že jsem byla závislá na sociálních sítích, na tom, jak mě lidé přijmou, na mém sociálním statusu a na tom, jak vypadám,“ komentovala, že sociální média jsou systém založený na sociálním uznání, počtu lajků, zhlédnutí a followerů, které nezajímá, že se člověk cítí mizerně a osaměle. Důležitý je vnější dojem, který má k realitě hodně daleko.

Na svých profilech pak smazala dva tisíce nahraných fotek, přejmenovala svůj účet na „Sociální sítě nejsou skutečný život“ a u fotek, které na něj vrátila, přidala skutečný popis reality s historkami, které firmy a kolik jí platily za propagaci jejich produktů, kolikrát se kvůli jednomu snímku fotila a jaký tlak cítila, aby vypadala dokonale. Popularita mezi fanoušky totiž znamená další zájem firem, a tím peníze.

essena1

Na sociálních médiích se po téhle vzbouřenecké akci okamžitě strhla diskuse, která dosáhla v kritice až do bodu pochybností, zda to celé nebyl spíš marketingový tah, protože O’Neill si hned poté založila nový web Let’s Be Gamechangers, kde chce mladé lidi informovat o destruktivním vlivu sociálních sítí, pokud si jimi člověk chce dokazovat své kvality.

Jak se na celou věc dívají čeští blogeři a youtubeři? Zeptali jsme se čtyř, kteří patří do našeho žebříčku 77 nejvlivnějších Čechů na sociálních sítích.


Ben Cristovao

ben_C

Chápu modelčino rozhořčení nad lidskými hodnotami na sociálních sítích. Na druhou stranu – je to vždy přesně takové, jaké to chceme my sami. Nikdo modelku nenutil, aby nad fotkami trávila tolik času a zaměstnávala tolik lidí. Sociální sítě jsou obrazem toho, kdo jsme nebo chceme být my sami a je to jen na nás, jak ji využijeme. Nevidím problém v tom, že si lidé blogují svůj život, to, co mají rádi, nebo místa, kde byli. Modelka si podle mě spíš zavřela možnost spoustě lidem ukázat, jak se s těmito sítěmi dá pracovat pozitivně, čímž mohla ovlivnit k lepší cestě mnohem více lidí, než úplným uzavřením a smazáním všeho.


Stylewithme alias Míša Nguyen

Reklama

nguyen

Musím přiznat, že se mě celá věc s Essenou dotkla. Sama trávím na sociálních sítích většinu svého času, téměř denně přispívám fotkami na Instagram nebo Facebook a informuji lidi o svém životě. V čem je mezi námi zásadní rozdíl, je fakt, že já na svůj profil přidávám věci z běžného života, vídám se nadále s přáteli, chodím ven a fotky beru jako zachycení vzpomínky nebo daného momentu. Ano, lajky a komentáře pro mě důležité jsou, sleduji je, jelikož mi ukazují, co se lidem líbí nebo co bych měla do budoucna zlepšit, ale rozhodně ze mě nedělají lepšího člověka. Proto zůstávám nohama stále pevně na zemi.


 Johny Machette (Jonáš Čumrik)

johny

Myslím si, že případ Esseny je přesným odrazem dnešní společnosti. Znám spoustu holek, které mají skvělý Instagram, a moc dobře vím, jak to řeší. Hodí se mi sem tahle fotka? Nemám to přefotit? Nemám tady blbý vlasy? Asi bych měl mlčet, protože sám bych si přál mít hezký Instagram a před spoustou lidí ve světě sociálních sítí budit dojem dokonalého až pohádkového života, ale já osobně radši zvolil cestu ukazovat jim vše tak, jak je, a na nic si nehrát.

Co se týče faktu, kolikrát Essena fotila kterou fotku, aby vypadala dobře, bych řekl snad jen jedno… taková je doba. Když chcete mít hodně followers, musíte něčím zaujmout, a pokud neumíte zpívat, nejste vtipní a vlastně ničím zajímavým nadaní, začnete to hrát na krásu, cvičení a zdravou stravu.

Spousta lidí se na to chytne a vaším jediným cílem je každý den udělat fotku, kde vypadáte vy nebo vaše jídlo tak krásně, že dostanete co nejvíc srdíček a aspoň na chvíli cítíte, že váš život má smysl. Smažte těmto lidem jejich profily a nebudou vědět, co se životem, protože v podstatě nic neumějí a teď už vlastně ani nikoho nezajímají.

Jsem tak trochu rád, že ta holka udělala, co udělala, a třeba se jednou vrátí s tím, že bude bojovat proti všem trapným reklamám a sdílení produktu a tváření se, jak je cool být hubená, až je skrze vás vidět.


 Teri Blitzen

teri_bl

Na celou kauzu s Essenou mám smíšený názor. Na jednu stranu oceňuji, že sdílela svůj příběh a otevřela spoustě slečnám oči, že fotky na internetu nejsou momentky, i když tak vypadají. Ale po přečtení Essenina oficiálního vyjádření a zhlédnutí videa mě zamrzelo, že podle sebe soudí všechny ostatní a prohlašuje, že všichni internetově známí lidé to dělají jen pro peníze. Mně osobně rozhodně nejde o peníze, dělám to, co mě baví, a nemám zapotřebí nafotit sto fotek, abych byla aspoň s jednou spokojená, nehraju si na něco, co nejsem, a rozhodně nejsem posedlá tak, jak popisuje.