Sokolovská uhelná neprožívá nejlepší roky. Na začátku pandemie si vzal život její šéf František Štěpánek a v dubnu loňského roku pak zemřel bývalý spolumajitel firmy Jan Kroužecký. Následně tržby společnosti kvůli pandemii klesly o desítky milionů. A teď je firma, která prochází procesem restrukturalizace, znovu bez šéfa.
Předseda dozorčí rady a dvoupětinový spolumajitel Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos má koronavirus, kvůli kterému byl převezen do nemocnice. Je nicméně ve stabilizovaném stavu.
Firma se přitom musí aktuálně vyrovnávat nejen s restrukturalizací, ale také s náhlým rozhodnutím vlády. Od dnešní půlnoci se totiž Sokolovsko spolu s Chebskem a Trutnovskem ocitne v tvrdém lockdownu.
Podle mluvčího Sokolovské uhelné Vladislava Podrackého by však současný stav na firmu negativní vliv mít neměl. I když firma neměla informace o tom, že k uzavření regionu dojde, ani že to bude právě dnes, je prý na takový vývoj situace připravena a už dřív přijala opatření, díky kterým má fungovat v běžném režimu.
Zaměstnanci budou dál dojíždět do práce. A to i přesto, že jich je už zhruba stovka z celkového počtu necelých dvou tisíc nemocná nebo v karanténě. Podle Podrackého však tento počet nijak nevybočuje z čísel posledních měsíců.
Důležité podle něj spíš bude, jak se situace vyvine dál a jak vláda přistoupí k obsluze kritické infrastruktury, mezi které provozy společnosti patří. Když
byly například v první vlně epidemie na jaře zavřené hranice, běžně jezdili například do plynárny ve Vřesové pracovat technici z Německa.
To by se však mohlo zkomplikovat, pokud by Poslanecká sněmovna neprodloužila nouzový stav. Bavorský premiér totiž prohlásil, že pokud česká strana nepřijme dostatečná opatření, je připraven zavřít hranice úplně. „Pak by to dopad mělo,“ konstatuje Podracký. „Máme na německé straně odběratele a na řadě našich technologií spolupracují němečtí dodavatelé,“ doplňuje.
Sokolovská uhelná už loni na jaře přijala v souvislosti s covidem rozsáhlá
opatření. Zpočátku komplikoval jejich zavedení nedostatek ochranných
pomůcek a dezinfekcí na trhu, ale to se v druhé polovině roku zlepšilo a
situace je teď podle firmy stabilní.
Mimo jiné dezinfikuje pracoviště ozonem, v klíčových provozech fungují záložní směny a tam, jde je to možné, se pracuje z domova. Pracovníci se testují také antigenními testy a firma omezila i provoz závodních restaurací.
Firmě se však obecně v poslední době nedaří příliš dobře. Epidemie koronaviru se promítla do jejího hospodaření. Podle předsedy představenstva společnosti Zbyška Klapky budou její tržby za rok 2020 nižší řádově o desítky milionů korun. V roce 2019 dosáhly tržby téměř 6,6 miliardy korun, za rok 2020 se výsledky teprve počítají.
Na propadu se podílí nejen zvýšené náklady spojené s ochranou zaměstnanců proti covidu, ale i nižší odběry tepla ze strany karlovarských lázeňských hotelů.
Pro Sokolovskou uhelnou, kterou ze čtyřiceti procent vlastní Jaroslav Rokos a zbytek dědici po zemřelém spolumajiteli Františku Štěpánkovi, není tato doba hektická jen kvůli koronaviru. Společnost totiž aktuálně prochází velkou restrukturalizací, kterou zapříčinily rostoucí platby za emisní povolenky.
Firma kvůli omezení těžby a zpracování uhlí více než rok postupně propouští zaměstnance, celkem by jich měla podle původních odhadů přijít o práci asi tisícovka. Skupina chce současně rozšířit své portfolio a místo uhlí více využívat plyn a vybudovat i obnovitelné zdroje energie.