Trend výstavby fotovoltaických elektráren v Česku patrný od loňského roku se jen tak nezastaví. Důkazem budiž rozhodnutí české skupiny Solek Holding, která se po deseti letech existence zejména v zahraničí naplno rozjede i v tuzemsku.

„Doba se změnila a pro mě osobně je důležité se zapojit nejen do konverzace o rozvoji udržitelné energetiky u nás, ale také do samotné výstavby. Se zkušenostmi, které máme ze zahraničí, chceme v Česku v nejbližších třech letech vybudovat elektrárny o výkonu v řádu stovek megawattů,“ přibližuje čerstvou novinku majitel a zakladatel společnosti Zdeněk Sobotka.

Společnost Solek Holding podnikatele Zdeňka Sobotky má za sebou více než dekádu existence, během které zapojila do sítě solární elektrárny o agregovaném výkonu téměř 200 megawattů. Jen v loňském roce šlo o soláry o objemu 69 megawattů, přitom v celém Česku bylo loni instalováno pouze 62 megawattů.

Klíčové je pro firmu zejména jihoamerické Chile, kde je považována za leadera v oblasti rozvoje udržitelné energie a kde elektrárny sama vlastní i provozuje. Tam také pracuje i na výstavbě solárů pro největší investiční skupinu světa – americký Black Rock.

Solek, který loni utržil 650 milionů korun a po předchozích ztrátách se dostal do zisku 69 milionů korun, je aktivní i v Rumunsku, na Slovensku nebo na Kypru. Podle Sobotky je už nyní jisté, že letos firma poprvé dosáhne miliardových výnosů.

V Česku, kde má skupina zatím jen jednu elektrárnu, se Solek chce zaměřit na výstavbu menších elektráren a svými zkušenostmi i zdroji chce oslovit firmy a obce.

„Máme zkušenost s výstavbou malých elektráren i projektů, jejichž instalovaný výkon přesahuje deset megawattů. V případě komerčních a komunitních střech ale můžeme plně využít naše zkušenosti s návrhy velmi komplexních projektů a jejich zapojováním do distribuční sítě,“ říká Zdeněk Sobotka, který budoucí směr svého podnikání v Česku vidí ve výstavbě na střechách komerčních a městských budov.

Zájem o výstavbu fotovoltaických elektráren či i jen o samotné solární panely začal v Česku prudce růst v minulém roce v souvislosti s první vlnou razantního nárůstu cen energií. Vzhledem k tomu, že před firmami i domácnostmi je kvůli omezeným dodávkám plynu z Ruska do Evropy ještě další vlna citelného zdražování energií, trend zřejmě bude posilovat i v následujících měsících.

Vydání Forbesu Zázrak

Některé firmy, které se instalací solárních panelů na střechy věnují, tak na přelomu roku nebyly kvůli až více než trojnásobné poptávce schopny uspokojit všechny zákazníky a dočasně uzavíraly příjem nových objednávek. I dnes se na instalaci solárních panelů čeká i více než rok od objednávky.

Zároveň se zvedá i cena komponent potřebných pro instalaci solárních elektráren, mnohde více než o polovinu v porovnání se situací před rokem.

Za rostoucím zájmem ale stojí i dotační programy, které domácnostem dokážou proplatit investice do fotovoltaiky až ze šedesáti procent, veřejné subjekty pak mohou dosáhnout až na 75procentní podporu. Také Solek bude svým klientům s žádostmi o dotace pomáhat, a to ve spojení s konzultanty Leon Taurus.

„V Česku dochází k energetické revoluci zdola, navíc s podporou vlády, což je jen dobře. Energetická nezávislost Česka na Rusku i dalších zemích se neobejde bez rychlé a odpovědné výstavby vlastních udržitelných projektů. Ty solární jsou proto strategickým řešením,“ věří Zdeněk Sobotka.

Jenže pokud se podíváme na Česko jako na celek, realita je zatím dost odlišná. Česká vláda i veřejnost příliš solární či větrné energii nevěří a zatímco například Německo mělo už letos v prvním pololetí půlku vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů, v Česku se jedná jen o zhruba desetinu.

K tomu navíc přispívá i biomasa či vodní elektrárny, samotné fotovoltaické a větrné elektrárny u nás tvořily zhruba pět procent z celkového podílu na výrobě elektřiny.

Zdroj: Energy-charts.com