Před ohněm prchající klokani, uhořelí ptáci či vyprahlí koalové usrkávající vodu z plastových lahví záchranářů. Žalostné obrázky z požáry zpustošené Austrálie, které v uplynulých týdnech zaplavily média.

Mrazí z nich natolik, že lidé z takřka celého světa záhy přispěchali s finanční podporou zdevastovanému kontinentu. Pomoct se rozhodla i Zoologická zahrada hlavního města Prahy, která 6. ledna vyhlásila veřejnou sbírku. A to mimořádně úspěšnou.

„Téměř s jistotou brzy překonáme hranici milionu australských dolarů, což je přes 15 milionů korun vybraných od lidí,“ říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek s tím, že dosud se do sbírky zapojilo přes 12 tisíc přispěvatelů.

Přesnou částku, kterou se dosud podařilo vybrat, chtějí zástupci organizace odhalit v neděli. Slavnostnímu aktu v dolní části zoologické zahrady naproti velké voliéře dravců by mělo být přítomno i vedení magistrátu metropole a honorární konzulka Austrálie.

Získané finanční prostředky, z nichž část do Austrálie již doputovala, budou podle Bobka využity nejprve na urgentní veterinární a další péči, posléze i na rehabilitaci zvířat, terénní aktivity a výzkum. „Později by měly být užívány na střednědobá a dlouhodobá opatření, například na záchranu ohrožených druhů, jimž požáry zasadily další ránu. Některé možná vymizely,“ popisuje šéf zoo.

„Potřeba tak bude dlouhodobá finanční podpora. Za pár měsíců už možná bude pro veřejnost méně atraktivní, ale v mnoha ohledech i důležitější,“ dodává. I proto není sbírka, k níž zoo vyhotovila i reklamní poutače, časově omezená. Přispívat tedy bude možné i po neděli.

Značka Zoo Praha na veřejnost podle všeho funguje. Nejde totiž o první případ, kdy se občané semkli a na účet této organizace poslali nemalé peníze. Za připomenutí stojí takzvaná protipovodňová sbírka. Na nový pavilon goril, který se po zaplavení v roce 2013 brzy přesune na místo, kam ani rozvodněná Vltava nedosáhne, veřejnost přispěla za několik let již 35 milionů korun.

„Pokud se však bavíme o sbírkách, kdy jsme peníze nevybírali pro naše účely a Zoo Praha byla pouze prostředníkem, je částka, co dosud přišla na podporu australské fauny, naprosto bezprecedentní. Jsem pyšný, že lidé v nás mají důvěru,“ pochvaluje si Miroslav Bobek.

Penězi to ale nekončí. Zástupci zoologické zahrady by šesté nejrozlehlejší zemi světa rádi pomohli i jinými způsobem. Třeba tím, že by do jejích končin při obnovování tamní přírody vyslali řadu odborných pracovníků.