V podlouhlé dvoupatrové budově hned vedle vlakového nádraží v pražských Vysočanech jedou programátoři a servery na plný výkon. Když je potřeba, tak nejen ve všední dny, ale i o víkendech nebo v noci. Jsou uzavřeni v místnosti v režimu „red zone“, což znamená, že do ní mají vstup pouze povolané osoby. Nikdo jiný se tam z bezpečnostních důvodů nedostane.

Útroby budovy jsou totiž jedním ze dvou míst na světě, kde začal vznikat zbrusu nový celně-deklarační informační systém Finska. Tím druhým místem jsou prostory samotné finské celní správy (Tulli).

Čtěte také: Hlas místo PIN. Fonetičtí mistři z Brna rozpoznají řeč každého na světě

Tendr na vybudování nového IT systému do roku 2020 v hodnotě necelých 600 milionů korun (22 milionů eur), který by mohl finskou celní správu posunout na pozici světové jedničky, totiž vyhrála česká firma vyvíjející  zakázkové informační systémy Solitea Business Solutions (SBS) patřící do holdingu Solitea. Ten vlastní brněnský podnikatel Martin Cígler s expartnerem slovenské finanční skupiny J&T Martinem Fedorem (nyní Sandberg Capital).

„Tomuto úspěchu předcházela naše více než dvacetiletá praxe a zkušenosti,“ začíná pro Forbes vysvětlovat Petr Franc, šéf SBS.

foto_franc

CEO Solitea Business Solutions Petr Franc.

Česká firma totiž těží ze svých zkušeností, které získala během tuzemské elektronizace celní správy. „Málo se ví, že Česká republika je dnes v oblasti elektronizace celních agend na evropské špičce,“ vypichuje Franc s tím, že podobně jsou na tom třeba v Německu. Finové ale chtějí jít ještě dál.

„Finsko je dnes dle kritérií Světové banky čtvrtou nejlepší celní správou na světě a netají se tím, že chce být světovou jedničkou, kterou je dnes Singapur. A my jim k tomu můžeme pomoci. O to větší výzva to pro nás je,“ nastiňuje prestiž zakázky, na které se bude podílet s finskou firmou Fujitsu Finland a pomůže jí také česká společnost Transoft.

Čtěte také: Data plná příběhů. Jak český „šelmostroj“ mění řízení velkých firem

Finská celní správa je dnes sice elektronizovaná, takže celní úředník má například už v době příjezdu kamionu do přístavu, kde bude překládat kontejner se zbožím na nákladní lodě, jasnou představu o tom, co v kamionu je, případně ho systém sám upozorní na možné nesrovnalosti – to když třeba kamion stejné spediční firmy tentokráte veze jiný druh zboží nebo po jiné trase, než obvykle. I o tom systém dokáže automaticky celníka informovat.

Členské země EU ale musí nejpozději do roku 2020 své systémy významně upravit tak, aby odpovídaly nové celní legislativě. Finové se rozhodli tohoto momentu využít a nahradit stávající systém složený z řady dílčích aplikací novým komplexním systémem. A pro tento náročný úkol si vybrali za partnera SBS.

„Naše knowhow je nejvíce zajímavé  hlubokou věcnou znalostí celní problematiky než v tom, že umíme psát software,“ říká Franc, jehož firma v tendru zvítězila i nad skandinávským IT obrem Tieto.

Českou firmu do Finska dovedly její dřívější zahraniční zkušenosti. Podílela se na elektronizaci celních procesů například v Turecku nebo v Srbsku. „Náhoda tomu chtěla, že jsme se v rámci diskuzí o potenciální spolupráci  s finskými experty na jednom zahraničním projektu dozvěděli o tom, že se Finsko chystá vypsat zmíněný tendr, do kterého jsme se nakonec přihlásili,“ vysvětluje okolnosti spojené s identifikováním obchodní příležitosti šéf SBS.

14435068_541210859395386_3451183741058239682_o

„Svými parametry plánovaný systém předčí dosud realizované projekty. Český systém je sice srovnatelný, ale ten jsme realizovali v násobně delším časovém horizontu,“ říká Franc s tím, že ve Finsku musí být vše hotovo během pouhých čtyř let. Tím to ale neskončí. Minimálně do roku 2025 by pak SBS měla poskytovat podporu.

Česká firma tedy tendrem prošla úspěšně a finální smlouvu s Finy podepsala 14. prosince. „Už druhý den jsme začali pracovat. Rok 2020 je sice daleko, ale Finové to berou vážně a ví, že práce nás čeká hodně,“ připomíná Franc na české podmínky možná dost nezvyklou věc.

Na projektu se bude podílet několik desítek specialistů. Klíčoví experti SBS dokonce museli v rámci výběrového řízení projít kvalifikačními pohovory u Finů. České firmě podle spolumajitele holdingu Martina Cíglera pomohlo kromě zkušeností i to, že Češi jsou ve světě obecně známí svou kvalitou.

„Češi jsou vnímání jako kvalitní zdroj IT služeb, což vychází i z historie. Už v rámci RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci) jsme dělali software, zatímco Slováci tanky, Poláci pěstovali zeleninu, Bulhaři dělali disky a podobně,“ vysvětluje. „V Česku nyní máme například nejvíce výrobců ERP systémů (podnikové informační systémy) na jednoho obyvatele,“ dodává Cígler.

cglr

Spolumajitel a předseda představenstva holdingu Solitea Martin Cígler.

Před SBS nyní stojí velká výzva. Pokud uspěje, nejenže by mohla Finsko postrčit o pár příček výše v žebříčku kvality světových celních správ, ale samotnou firmu by to posunulo do TOP 5 evropských firem v rámci tvorby podobných IT systémů. A to by přineslo další obchodní příležitosti.

Čtěte také: Cloud, který nikdo jiný nemá. Chlouba miliardové firmy z píseckých kasáren

„Výběrové řízení na elektronizaci celních agend právě probíhá v Albánii, připravuje se v Černé Hoře, ale zajímavá z našeho pohledu je ve střednědobém horizontu například i Ukrajina. V případě úspěšné implementace ve Finsku bychom chtěli naše aktivity dále rozšířit do dalších skandinávských zemí,“ říká Petr Franc.

Holding Solitea, který vznikl před dvěma a půl lety spojením firem Cígler Software a Vema a od té doby nakoupil další entity, má v plánu být ve svém oboru jedničkou na českém trhu. V letošním finančním roce končícím posledním červnem by měla skupina poprvé na tržbách překonat miliardu korun.

„Loňský rok skončil těsně nad 900 miliony, letos jsem počítal s miliardou i bez finské zakázky,“ říká Cígler s tím, že poměr tržeb ze zahraničí by měl poprvé vzrůst nad 50 procent.

Solitea s dohromady více než 600 zaměstnanci však naráží na limity růstu zejména v oblasti lidských zdrojů. Podle Cíglera ale začíná přitahovat talenty. „Děláme věci, na které by si jinde nesáhly. Takže začínáme pociťovat takový ten syndrom Googlu, což mě moc těší.“

Růst chce nejen organicky, ale i prostřednictvím akvizic. „Rádi bychom napomohli konsolidaci českého trhu, dá se tedy letos očekávat určitá akvizice. A rád bych dokončil i zahraniční akvizice,“ předesílá Cígler jeden z plánů holdingu pro letošní rok.