Bývalý podnikatel a investor Michal Mička, který před téměř dvěma lety dovedl k bankrotu oděvní značky Pietro Filipi a Kara a sám skončil v insolvenci s osobními dluhy převyšujícími sto milionů korun, má fakticky volnou cestu ke svému oddlužení.
To mu tento týden umožnil soud, u kterého se jeho případ řeší od dubna loňského roku, kdy do osobní insolvence vstoupil. „Městský soud v Praze rozhodl samosoudcem Petrem Ondřejem Velemanem v insolvenční věci dlužníka Michala Mičky […] o schválení oddlužení,“ píše se v usnesení, které se v insolvenčním rejstříku objevilo poslední říjnový den a tím nabylo účinnosti. Soud tak potvrdil už své lednové rozhodnutí, proti kterému ale podali námitky sami věřitelé.
„Nebylo ani přes četné námitky věřitelů prokázáno, že by oddlužením sledoval takzvaný nepoctivý záměr,“ komentoval rozhodnutí na sociální síti LinkedIn advokát Jiří Koubek z kanceláře Arrows, který na posun v případu upozornil.
Michal Mička, který s médií od minulého roku komunikuje jen sporadicky a k průběhu insolvenčního řízení se nechce vyjadřovat, tak může být za několik let zcela oddlužený a po splacení šesti milionů korun, které dostanou jeho věřitelé, mu nic nebude bránit v rozjezdu nového podnikání, o kterém mluvil například pro Forbes už v lednu loňského roku.
Mička koupil Pietro Filipi a Karu od jejích vlastníků v rychlém sledu před více než čtyřmi lety skrz svůj investiční vehikl C2H. Chtěl využít nabízené synergie českých tradičních oděvních značek, přiblížit je mladým lidem a rozjet online prodeje. Jenže riskantní dluhopisová politika skupiny v kombinaci s pandemií uzavřenými prodejnami přivedla v lednu 2021 obě firmy do insolvence.
„Dlužník ve svém vyjádření uvedl, že ve zpětném pohledu a ve spojení s nepředvídatelnou pandemií se může jeho podnikatelský úsudek jevit jako chybný, nicméně nesouhlasí, že by řízení celé skupiny C2H bylo pouze intuitivní,“ stojí mimo jiné v aktuálním soudním usnesení.
Mička za sebou krachem obou firem nechal zhruba miliardový dluh. Většinu z něj dlužily Pietro Filipi a Kara, přímo za Mičkou šlo 120 milionů korun. A právě s těmi šel kdysi úspěšný podnikatel loni v dubnu do osobního bankrotu.
Věřitelé se snažili jeho oddlužení zabránit námitkami, které mířili hlavně k tomu, že Mička oddlužením sleduje takzvaný nepoctivý záměr. Jednal podle nich totiž v době před zahájením insolvenčního řízení nedbale, protože spoléhal na to, že jeho úpadek bude řešen oddlužením. Například tím, že nepodal na společnosti insolvenční návrh, ačkoli již byly v úpadku, nebo tento návrh podal pozdě, čímž věřitelům způsobil újmu.
Městský soud ale v podstatě všechny námitky věřitelů zamítl jako neopodstatněné. A vyhověl Mičkově návrhu, že bude své zbylé závazky hradit dle pravidelného splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty.
„Ve věci oddlužení pana Mičky jsme se odvolávali. Soud ale rozhodl o jeho oddlužení a tím je pro nás tato věc uzavřená,“ říká k tomu bývalý a zároveň současný majitel Kary Trutnov Zdeněk Rinth, který trutnovskou kožešnickou značku letos s investiční skupinou Natland v zádech už podruhé zachránil před jejím definitivním zánikem.
Letos by Kara po dvouleté insolvenční pauze měla utržit kolem 400 milionů korun, čímž se dostane na předpandemické výkony. Rinth ale dodává, že kvůli jiným sporům by se obě strany mohly v budoucnu znovu setkat v soudní síni. „V dalších věcech uvidíme, co se bude, či nebude dít,“ dodal Rinth.
Mezi další věřitele Mičky patřila i další známá jména českého byznysu. Mezi nimi je například i realitní podnikatel Martin Hes, majitel Livesportu Martin Hájek nebo syn majitele miliardové skupiny Koh-i-noor Vlastislav Bříza mladší.
Jak si Mička žije?
Mimochodem Kara Trutnov už v červnu podala prostřednictvím soudu několik dotazů směřující na osobní majetek i současný způsob života pětatřicetiletého Michala Mičky, který jí v minulém týdnu odpověděl.
Podle vyjádření Mičky doloženého výpisy z účtu jeho příjmy v období od května do června roku 2021 činily 10 935 korun z titulu odměny za výkon funkce člena představenstva věřitele Kara. „Měsíční příjmy dlužníka od září 2021 do března 2022 činily celkem 350 000 Kč ve hrubé mzdě a plynuly ze závislé činnosti dlužníka pro svého tehdejšího zaměstnavatele.“ Tehdy jej zaměstnala jako projektového manažera firma Clareo internetového podnikatele Petra Kasy, který se svým bratrem Martinem stojí za online lékárnou Pilulka.cz.
Dnes se Mička dle svého prohlášení u soudu živí jako osoba samostatně výdělečně činná a od dubna do září si přišel na 300 tisíc korun. „Dlužník předpokládá, že jeho budoucí příjmy budou stejné nebo vyšší dle toho, jak se mu bude dařit získávat nové klienty,“ stojí ve vyjádření. Mička se dnes věnuje finančnímu zprostředkování.
Jeho pravidelné měsíční výdaje jsou podle něj ve výši zhruba patnácti tisíc korun ve formě osobních výdajů, zhruba sedmi tisíc korun ve formě výdajů spojených s podnikáním, jako je například pojištění, a zhruba tisíc korun ve formě odměny insolvenčního správce.
Podle dalších informací, které Mička v odpovědích v rámci doplňujících otázek v návaznosti na námitky Kary poskytl, dnes bývalý podnikatel jako trvalé bydliště uvádí lukrativní adresu na pražských Příkopech. To je ovšem jen virtuální sídlo, jinak bydlí u své přítelkyně.
„To z důvodu nátlaku věřitelů a obav o bezpečnost sebe a svých blízkých,“ stojí ve vyjádření dostupném v insolvenčním rejstříku. Podle něj mimo jiné Mička z osobních věcí s hodnotou nad 25 tisíc korun využívá jen notebook a telefon, který má zejména k výkonu své nezávislé činnosti. Nevlastní žádné auto, to si případně půjčuje od rodinných příslušníků či známých.
Michalu Mičkovi se aktuálním rozhodnutím soudu uvolňuje cesta k oddlužení a následně i k budování nového byznysu. „Musí to být něco, co bude mně osobně dávat smysl. Nejde primárně o to, vydělat peníze, ale o to, něco změnit. O to už jsem se snažil s Pietro Filipi a Karou,“ popisoval Mička možnosti svého nového směřování v loňském a zároveň posledním velkém rozhovoru pro Forbes.