SPAC. Žádná jiná zkratka nyní nebudí v investičním světě tolik vášní. Entity special purpose acquisition companies na sebe v posledních měsících strhávají pozornost poté, co se léta nacházely v investičním zakoutí.
Stručně řečeno se jedná o „prázdné schránky“, vytvořené z prozaických důvodů: aby při IPO získaly kapitál pro následné spojení se soukromou společností. Jinými slovy jde o cestu, jak relativně snadno udělat z privátní firmy veřejně obchodovanou, a to bez zdlouhavého (čti standardního) procesu.
Aktuální oblibu lze přisuzovat faktu, že na trhy zkrátka v posledních letech putují nevídané sumy peněz. Soukromé firmy nacházejí pro SPAC mnoho důvodů, často je láká zvýšená likvidita a většinou i lepší valuace.
Když se pochopitelně někam hrne podobným způsobem tolik peněz, objeví se celebrity. SPAC propagovala celá plejáda známých jmen: například Serena Williams, Alex Rodriguez nebo Jay-Z.
Jako se však objeví celebrity, objeví se i vyloženě zkažená jablka, kde jedním příkladem za všechny může být (pseudo)automobilka Nikola podnikatelského filuty Trevora Miltona.
Případem sám pro sebe je také investor a mogul ze Silicon Valley Chamath Palihapitiya, strůjce investiční společnosti Social Capital. Jím podpořené SPAC případy zažívají krušné časy a propadají se o desítky procent.
Že jejich výkonnost v obecné rovině, testovaná časem, nemusí být zrovna optimální, ukazuje i studie ze Stanfordu, podle které SPAC po roce odepisují v průměru více než třetinu hodnoty.
„SPAC fenomén přináší i velmi diskutabilní projekty, nicméně právě o těch diskutabilních se nejvíce mluví. Ty normální a zdravé, které dávají smysl, příliš medializovány nejsou,“ říká investor a bývalý technický ředitel AVG Karel Obluk.
Právě Obluk, který je primárně partnerem fondu Evolution Equity, je relativně blízko jedné takové SPAC transakci. Firma Artiq, do níž fond vstoupil jako seed investor, 12. května oznámila, že se spojí s Centricus Acquisition Corp, tedy se schránkovou firmou. Artiq se tak dostane na burzu, konkrétně na trh Nasdaq.
Karel Obluk, vedle toho také spoluzakladatel uskupení Garage Angels a velký zastánce angel investování, je přesvědčený, že Artiq ukáže světlou tvář fenoménu SPAC. „Obecně hodně záleží, kdo ten SPAC dělá a jakou firmu vybere,“ poznamenává český investor.
Artiq se zabývá tím, čemu se v angličtině říká quantum encryption – tedy šifrování využívající principy kvantové mechaniky. Firma tvrdí, že dovede vytvořit zcela neprůstřelné softwarové zabezpečení, a mezi jejími zákazníky jsou zatím například britská vláda nebo Evropská kosmická agentura.